Autor Wątek: Skąd się wzięły akwaria i borewicze ?  (Przeczytany 2289 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Skąd się wzięły akwaria i borewicze ?
« dnia: Luty 20, 2022, 19:46:42 pm »

Offline Majonez

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 559
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez C+ gli
Zakładam ten temat w celu poszukiwania genezy potocznych określeń na poszczególne wersje Polonezów  :] . Skupimy się tylko na tych dwóch, gdyż reszta (przejściówka, wąskie caro) przyszła raczej naturalnie i nie ma co wyjaśniać, o tyle np. "borewicz" to już inna sprawa gdyż ksywa ta przylgnęła do pierwszych Polonezów jakby to była jego oficjalna nazwa. Ale nie zawsze tak było, prawda ? W odróżnianiu od takiego 126p gdzie nazwa "maluch" przyczepiła się do niego niemal od początku, to z polonezem było inaczej.  Odkąd pamiętam Polonezy dzieliły się po prostu na stare polonezy (przed caro) i nowe (caro mr91 i późniejsze). Wszystkie zbiorczo miało różne przezwiska (poldek poldolot, mulonez, majonez,trapez itp.) ale nie przypominam sobie żadnych "borewiczów" czy "akwariów".

Z tymi określeniami spotkałem się dopiero w internecie, około 11-12 lat temu kiedy zacząłem interesować się Polonezami. Wtedy nie było to jeszcze tak powszechne, zawłaszcza przeglądając chociażby ogłoszenia sprzedaży na różnych portalach, ale zuważalne. I tu dochodzimy do sedna, bo wydaje mi się że zjawisko to "wypłynęło" właśnie z for internetowych, domyślam że łatwiej było posługiwać się ksywami na poszczególne wersje przy opisywaniu problemów technicznych, zwłaszcza przez roczniki gdzie obie odmiany produkowane były w tym samym roku, czy też "składaki". Potem rozlało się na portale ogłoszeniowe i telewizję ("Legendy prl")

A tutaj mała wskazówka. W tym starym wpisie autor (czy to ten sam  http://forum.fsoptk.pl/index.php?action=profile;u=2037 który się tutaj kiedyś udzielał ?) mianem "Borewicza: określa... dużego fiata (zapewne chodzi o mr75 jakim faktycznie poruszał się na początku bohater serial "07 zgłoś się") a stare polonezy nazywa "analogami". Czyli jeszcze 20 lat temu nie było to ukształtowane, ale już się pojawia. A np. określenie "akwarium" jest już dużo gorzej kojarzone, do dzisiaj typowy laik nie odróżnia mr87 i 89 od wcześniejszych wersji, wszystkie "czterookie" polonezy  to borewicz i już.

A skąd się wzięło "akwarium" ? Niby logiczne, 2 szyby więcej i od razu lepsza widoczność, ale ktoś to musiał wykminić. Myślałem że inspiracją do tego mógł być program "Najgorszy Polski kierowca" gdzie jedną z konkurencji była jazda polonezem z wypełnionym na dachu zbiorniku z wodą, tak aby ta nie wlała się do środka, ale określenie to pojawiło się dużo wcześniej.
https://www.youtube.com/watch?v=XxQH_dxPhf8

I tutaj pytanie do najstarszych użytkowników i nie tylko, czy tak właśnie było? Czy spotkaliście się z Określeniami "borewicz" i "akwarium" w kontekście poloneza w czasach przed internetowych ? Oczywiście to wszystko moje przypuszczenia i być może totalne głupoty, ale zachęcam do dyskusji na rozruszanie forum w opozycji do tematów politycznych  ;p .


Odp: Skąd się wzięły akwaria i borewicze ?
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 07, 2022, 13:43:14 pm »

Offline Macfly

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1004
  • Płeć: Mężczyzna
    • FSO ATU 1.6 -> 1.4 -> 1.8 GLI 16V 1997, Polski Fiat 125p 1980, Caro 1.4 16V , Fiat 126p ELX 1.2 75 Fire
Nie ja się nie spotkałem . Wujek miał Przejściówkę MR 89 szarą i Ojciec Zielonego 4 okiego z starym tyłem (ale nie pamięta już czy z szybką czy z wlotem) i na jednego i 2 mówiono normalnie Polonez .
"Wóz ma swoją specyfikę. Żeby ruszyć wrzucasz trójkę, luz to opcja parkowania, wsteczny to dwójka, a gaz to wsteczny. "

Odp: Skąd się wzięły akwaria i borewicze ?
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 08, 2022, 17:26:30 pm »

Offline mp79

  • Autsajder
  • Sympatyk
  • Wiadomości: 3055
  • Płeć: Mężczyzna
    • truckło
Mój kolega na studiach w 2000 r. rzucił raz nazwą "akwarium", żeby doprecyzować, o jakim polonezie właśnie mówił. Nigdy wcześniej ani nigdy później przez co najmniej pięć kolejnych lat nie słyszałem tego określenia od nikogo innego, ale podłapałem je i używałem jako normalnej nazwy modelu. Ciekawe, że od razu każdy wiedział, o jaką wersję poloneza chodzi.
Określenie "borewicz" jest raczej młodsze; w połowie 2004 jeszcze na pewno go nie znałem.

Odp: Skąd się wzięły akwaria i borewicze ?
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 09, 2022, 07:28:02 am »

Offline Paki68

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 509
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Atu Plus 1.6 gsi
Jak często ludzie podchodzą do mnie na jakiś stacjach czy parkingach zagadać o poloneza i pooglądać, To wnioskuję po rozmowach z tymi ludźmi co mieli polonezy w latach 80-90 to nikt nie używał tych nazw, Jeszcze od żadnej z tych osób nie usłyszałem takich nazw pytając ich jakiego mieli poloneza

Odp: Skąd się wzięły akwaria i borewicze ?
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 09, 2022, 08:04:32 am »

Offline Bocian_s#313

  • Klubowicz
  • Wiadomości: 7254
  • Płeć: Mężczyzna
    • Borostworek niepospolity 1,8 16V
Bo kiedyś Polonez to był Polonez. To na potrzeby środowiska FSOwskiego zaczęto je rozróżniać aby nie trzeba było za każdym razem tłumaczyć jakiego ma się poloneza. Ludzie z poza tego kręgu się gubią co widać w ogłoszeniach...

Sam też pamiętam dyskusje żeby nie nazywać nieplusow minusami... A teraz to norma...
« Ostatnia zmiana: Marzec 09, 2022, 08:07:08 am wysłana przez Bocian_s#313 »
Pozdrawiam
Bocian_s#313
POLONEZ nie umiera nigdy!!
Wycisnąłem silnik jak cytrynę: 136.9KM@5140RPM i 198,1Nm@4268RPM  <shock> :d
Cytat: snikers
wierz mi, z perspektywy kogoś kto kilka lat jest na forum, męczące jest ciągłe czytanie o tym samym.

Odp: Skąd się wzięły akwaria i borewicze ?
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 09, 2022, 08:26:35 am »

Offline Buźka

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 5075
  • Płeć: Mężczyzna
    • Klimatyzowany Caro Plus 1.4 GTI '01
No bo jest coś takiego, jak mowa potoczna, albo "gwara" znana tylko w danym środowisku. Takie swojskie określenia, które wchodzą z czasem i wszyscy zainteresowani wiedzą, o co chodzi. Tak jak te audice stare zaczęli nazywać "małyszami" bo Adaś taką przecież kiedyś wygrał w TCS. Łysy teraz komuś takie audi robił i właśnie nazwał to małyszem.
To tak jak w środowisku rolniczym nie mówi się na C-360-3P (z silnikiem Perkinsa) "sześćdziesiątka" tylko "perkins" i wszyscy wiedzą, o co chodzi.
Tutaj też mamy określenie podorover, a to zwykły polonez, tylko z innym silnikiem. Na zewnątrz nie do odróżnienia, poza naklejkami.

Odp: Skąd się wzięły akwaria i borewicze ?
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 09, 2022, 10:19:45 am »

Offline diodalodz

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 2061
Gwara była też przy nazywaniu części np samolot.

Odp: Skąd się wzięły akwaria i borewicze ?
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 09, 2022, 10:25:11 am »

Offline Bocian_s#313

  • Klubowicz
  • Wiadomości: 7254
  • Płeć: Mężczyzna
    • Borostworek niepospolity 1,8 16V
Każdy szanujący się poloneziarz wie gdzie są sierpy... Szczególnie ci co z nimi walczyli...
Pozdrawiam
Bocian_s#313
POLONEZ nie umiera nigdy!!
Wycisnąłem silnik jak cytrynę: 136.9KM@5140RPM i 198,1Nm@4268RPM  <shock> :d
Cytat: snikers
wierz mi, z perspektywy kogoś kto kilka lat jest na forum, męczące jest ciągłe czytanie o tym samym.

Odp: Skąd się wzięły akwaria i borewicze ?
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 09, 2022, 11:39:16 am »

Offline Majonez

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 559
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez C+ gli
Wspominając o sierpach to też ciekawy temat, otóż zaobserwowałem nagminne mylenie "siekierek" z "sierpami" nawet u osób związanych już dłużej ze środowiskiem https://youtu.be/VM3sB7pnX-k?t=187 . "Sierp" a właściwie pół sierp to element łączący tylne nadkole z końcówką progu, a "siekierka" to listwa gumowa metalowa i wytłoczenie pod nią występująca w pierwszych polonezach na końcowych krańcach błotników przednich i tylnych stykających się ze zderzakami, prawda ?

Odp: Skąd się wzięły akwaria i borewicze ?
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 09, 2022, 11:48:21 am »

Offline Buźka

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 5075
  • Płeć: Mężczyzna
    • Klimatyzowany Caro Plus 1.4 GTI '01
Cóż, Multec raz mi tu kiedyś zwrócił uwagę, gdy napisałem "gałki" zamiast końcówki drążków, ale właśnie całe życie spotykałem się z takim określeniem i zwróciłem wtedy uwagę, że to potoczna nazwa i wszyscy zainteresowani wiedzieli, o co chodzi. Nie mówię, że tak było wszędzie. jakbym dobrze pomyślał, to pewnie bym jeszcze takich przykładów parę podał. Np. na wsi się od zawsze mówiło "bolec" zamiast sworzeń i wszyscy wiedzieli, o co chodzi. Albo np. w kombajnie zbożowym, część w hederze, odpowiedzialna za podawanie skoszonego zboża do środka, zawsze była nazywana "grabiami" nawet przez kombajnistów, a fachowa, fabryczna nazwa,  to "motowidła" lub ewentualnie "nagarniacz" bo i taka nazwa występuje w innych maszynach. O ile się nie mylę, to funkcjonowała też nazwa "aparat zapłonowy" zamiast "rozdzielacz zapłonu" Ojciec miął żuka z S-21 od nowości i nigdy nie nazywał tego inaczej, niż aparat. I  nie tylko on.

Odp: Skąd się wzięły akwaria i borewicze ?
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 09, 2022, 15:45:07 pm »

Offline KGB

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 13824
  • Płeć: Mężczyzna
  • Antypartyzant
    • Plus Srebrne Caro
przed internetem nikt nie musial slyszec tych specyficznych nazw Polonezow, ale ktos je wymyslil,
w internecie dzieki szerokiej komunikacji zostaly uzgodnione, zatwierdzone i rozpowszechnione, a to dlatego, ze trafnie okreslaja poszczegolne modele, wiec przyjely sie,
proba indywidualnych skojarzen typu Borewicz 125p lub Ochódzki PN jest teraz bledem i w sumie nie ma co sie dziwic, ze te okreslenia sie nie przyjely, bo w 07 Polonez wystapil w wiekszej liczbie odcinkow i byl bardziej charakterystyczny : 1.5 X  bez spojlera i z niestandardowymi elementami wnetrza,
a Ochódzki jezdzil Polonezam chwile, bez charakterystycznego przeznaczenia (bez poscigow), w innym filmie jezdzil Beczka,
tylko ten zielony groszek na PN to rzadki kolor,
niektore skojarzenia sa bardzo slabe, na studiach jeden koles mowil caly czas o jakims chinczyku w kontekscie Poloneza,
w koncu zapytalem co to jest ten chinczyk i okazalo sie, ze chodzi mu o Plusa - no nie domyslilem sie, a to przeciez takie proste i logiczne : Plus zostal wypuszczony za Koreanczykow, ci maja skosne oczy, a kto ma jeszcze skosne oczy ? Chinczycy maja skosne oczy  <lol2>

nazywanie analogami PN przed Caro jest jeszcze gorsze niz ten chinczyk, bo tutaj zadnej logiki nie zastosujesz - oprocz tego, ze Caro cyfrowe nie bylo, to Analog jest oficjalna nazwa PN pickupa 4x4
« Ostatnia zmiana: Marzec 09, 2022, 15:47:08 pm wysłana przez KGB »
Cytat: Senn#1869
Nie odpowiadasz za forum, nie moderujesz go, nie masz statusu klubowicza wiec Twoje zdanie jest nic nie warte.

Odp: Skąd się wzięły akwaria i borewicze ?
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 09, 2022, 18:55:58 pm »

Offline Majonez

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 559
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez C+ gli
Wiadomo że musiał powstać slang dla wtajemniczonych, dla ułatwienia dyskusji  :] . Te kilkanaście lat temu internet był bardziej zdecentralizowany, różne grupy tworzyły swój własny ekosystem.  Ale czy możemy umieścić to w czasie ? Na razie wychodzi że "akwarium" mogło wejść do użycia przed "borewiczem" , czy mogło to wyjść z tego forum czy np. z fsoautoklubu lub skądś indziej ?
 
Tak myślę że na popularyzację "borewicza" oprócz reemisji serialu "07 zgłoś się" miał wpływ bardzo popularna przeróbka na początku XXI w.  <lol> https://www.youtube.com/watch?v=r7UXJHZUXJ0

Odp: Skąd się wzięły akwaria i borewicze ?
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 10, 2022, 08:19:35 am »

Offline Bocian_s#313

  • Klubowicz
  • Wiadomości: 7254
  • Płeć: Mężczyzna
    • Borostworek niepospolity 1,8 16V
Niech mi ktoś wytłumaczy co oznacza trapez w odniesieniu do auta. Jako część kojarzę to z dokładka dokładki origami przedniego zderzaka.
Pozdrawiam
Bocian_s#313
POLONEZ nie umiera nigdy!!
Wycisnąłem silnik jak cytrynę: 136.9KM@5140RPM i 198,1Nm@4268RPM  <shock> :d
Cytat: snikers
wierz mi, z perspektywy kogoś kto kilka lat jest na forum, męczące jest ciągłe czytanie o tym samym.

Odp: Skąd się wzięły akwaria i borewicze ?
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 10, 2022, 09:03:05 am »

Offline Buźka

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 5075
  • Płeć: Mężczyzna
    • Klimatyzowany Caro Plus 1.4 GTI '01
Ale czy takie określenie w ogóle funkcjonowało w realnym życiu, czy tylko w serialu Pitbull od Vegi? Bo to tam tak mówili. To chyba takie dziwne przechrzczenie słowa Caro. Nie wiem.

Odp: Skąd się wzięły akwaria i borewicze ?
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 10, 2022, 09:08:25 am »

Offline Morfina

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 878
  • Płeć: Mężczyzna
    • Caro V6
Trapez na swojego poloneza wolał już mój wujek w okolicach 2003 roku czyli długo przed premierą wysrywów Vegety <spoko>
« Ostatnia zmiana: Marzec 10, 2022, 09:12:39 am wysłana przez Morfina »
Ślusarz, złodziej, łowca krasnali

Odp: Skąd się wzięły akwaria i borewicze ?
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 10, 2022, 09:33:48 am »

Offline utek

  • utek#1915
  • Sympatyk
  • Wiadomości: 3692
  • Płeć: Mężczyzna
  • kujawiak
To że trapez to raczej proste....

Odp: Skąd się wzięły akwaria i borewicze ?
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 10, 2022, 18:58:29 pm »

Offline KGB

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 13824
  • Płeć: Mężczyzna
  • Antypartyzant
    • Plus Srebrne Caro
z popkultury to mamy jeszcze kredens i bandzior/bandyta  jako 125p
Cytat: Senn#1869
Nie odpowiadasz za forum, nie moderujesz go, nie masz statusu klubowicza wiec Twoje zdanie jest nic nie warte.