Autor Wątek: bass bez bassu czyli robimy car audio  (Przeczytany 15641 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

bass bez bassu czyli robimy car audio
« dnia: Lipiec 04, 2006, 22:27:24 pm »

Guciu1801

  • Gość
Witam mam pewien problem z moim sprzetem. Otoz sytuacja wyglada tak, ze moj glosnik basowy alphard 30 cm i wzmachol kenwood opisywany wczesniej nie dzialaja jak powinny. Glosno jest itp. ALe nie ma basu. Glosnik podlaczony do wzmaka (niewazne czy przez zwrotnice czy nie) wali wszystkie czestotliwosci, do tego dzwiek jest.. nieczysty. Wzmachol z mozliwoscia mostkowania i takie jego polozenie jest wykorzystywane. Co moze byc powodem. Dodam ze nie mam skrzyni, jeno glosnik wstawiony jest w polke.

bass bez bassu czyli robimy car audio
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 04, 2006, 22:40:10 pm »

tomasz

  • Gość
Po prostu zrób skrzynię o odpowiedniej pojemno?ci a zobaczysz jak będzie łupać  8)

bass bez bassu czyli robimy car audio
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 04, 2006, 22:47:31 pm »

Guciu1801

  • Gość
a jak obliczyc pojemnosc takiej krzynki?

bass bez bassu czyli robimy car audio
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 04, 2006, 22:54:57 pm »

tomasz

  • Gość
Ojj w internecie poszukaj danych skrzyni pod Twój gło?nik :)

bass bez bassu czyli robimy car audio
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 04, 2006, 22:54:59 pm »

Cycu_E30

  • Gość
s? programy do tego, mozesz kupic na allegro takze skrzynie  ;)

bass bez bassu czyli robimy car audio
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 04, 2006, 23:04:35 pm »

KANAL

  • Gość
Moja pod Alphardem 25cm ma niecale 20l pojemnosci. Jest zamknieta. Jak gra?? Przekonamy sie w Czerniewicach mam nadzieje :)
A wzmacniacz ma jakies filtry? Moze nie ustawiles tego jak powinienes a moze... ten glosnik gra tak kiepsko bez skrzyni, nie zdziwilbym sie.

bass bez bassu czyli robimy car audio
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 04, 2006, 23:10:30 pm »

Cycu_E30

  • Gość
gło?nik ma poprostu za duż? przestrzen i "gubi" sie w tej przestrzeni  ;)

bass bez bassu czyli robimy car audio
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 04, 2006, 23:21:07 pm »

tomasz

  • Gość
Zgadzam się  :D

bass bez bassu czyli robimy car audio
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 05, 2006, 00:58:24 am »

Guciu1801

  • Gość
aha. no to mnie uspokoiliscie. Dzisiaj zalalem gablote do pelna i pojezdzilem z kumplem kilkadziesiat km. W pewnym momencie uznalismy ze dzwiek sie poprawil... jakby lepiej zaczal grac. Moze kwestia jonizacji powietrza;]

bass bez bassu czyli robimy car audio
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 05, 2006, 17:18:43 pm »

Offline mastah22

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1450
kwestia bagaznika,to Polonez...
Nie raz to powtarzałem,a teraz przynajmniej bedzie kolejny przykład  na poparcie mojej tezy,ze w półke polda mozna sobie najwyzej "gwizdoły" piezoelektryczne wsadzic :D
Klepaj skrzynke klepaj,do takiego głosnika zrób skrzynie ok 50l i nie dawaj bass reflexu,efekt obadasz sam :)

[ Dodano: 2006-07-05, 17:37 ]
aaa i poka poka na jakim wzmaku to ma chodzić??
  • Jef
  • Czaku

bass bez bassu czyli robimy car audio
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 05, 2006, 17:58:39 pm »

Guciu1801

  • Gość
wzmak to kenwood kac 723. Wg instrukcji. to ma 100W rated power przy mostkowaniu.
glosnik to alphard http://www.allegro.pl/item110595039__potega_basu_alphard_30cm_nowa_seria_szok_cena.html

bass bez bassu czyli robimy car audio
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 05, 2006, 18:02:43 pm »

Offline mastah22

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1450
Musi zagrać nie ma siły,przyjedziesz do Czerniewic jesli nie zdołasz sklepać tuby to wkręcimy na szyko do mojej skrzyni i obadasz efekt

[ Dodano: 2006-07-05, 18:07 ]
na przodzie wzmaka masz przeł?cznik 3 pozycyjny??
Jest tylko teraz jeden na all i nie widać czy ma filtr dolnoprzepustowy,bez tego czysty bass bez ingerencji innych tonów jest praktycznie nieosiaglany,no chyba ze juz z radia wychodzi sam sygnał po filtrze(ja tak akurat mam)
  • Jef
  • Czaku

bass bez bassu czyli robimy car audio
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 05, 2006, 18:28:11 pm »

Guciu1801

  • Gość
no wlasnie nie mam filtra we wzmaku. Cala imprezka polega na tym, ze mimo podlaczenia przez zwrotnice glosnik daje szerokie pasmo. Mam nadzieje, ze nie znam sie na tym i tylko mi sie zdaje;] Sklepie skrzynie przez weekend, to powiem cos wiecej moze.

bass bez bassu czyli robimy car audio
« Odpowiedź #13 dnia: Lipiec 05, 2006, 18:32:35 pm »

Offline mastah22

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1450
jak nie ma filtra to zapomnij o ciekawym basie...Zwrotnica tu wiele nie pomoze...

[ Dodano: 2006-07-05, 18:33 ]
skrzynia tez niewiele,ale bedzie lepsza od półki...
  • Jef
  • Czaku

bass bez bassu czyli robimy car audio
« Odpowiedź #14 dnia: Lipiec 05, 2006, 20:25:51 pm »

Guciu1801

  • Gość
no wlasnie. Dlaczego zwrotnica nie pomoze?

bass bez bassu czyli robimy car audio
« Odpowiedź #15 dnia: Lipiec 05, 2006, 20:27:24 pm »

Offline mastah22

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1450
Zwrotnica to nie to co filtr,zredukuje srednie tony ale ich cakowicie nie wyeliminuje,poprawi jako?ć ale nawet w 50% nie zast?pi filtra
  • Jef
  • Czaku

bass bez bassu czyli robimy car audio
« Odpowiedź #16 dnia: Lipiec 05, 2006, 20:27:52 pm »

Guciu1801

  • Gość
i czy mozna cos z tym zrobic?
i czy ten filtr sie jakos nazywa?
bo ja w sumie nie wiem. Mam manuala do tego wzmaka, ale nie przegladalem go pod tym katem.

bass bez bassu czyli robimy car audio
« Odpowiedź #17 dnia: Lipiec 05, 2006, 23:21:14 pm »

Offline Dimmu_

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 129
  • Płeć: Mężczyzna
    • PN 1983
    • CzyszczenieAuta - Kompleksowa Kosmetyka Samochodowa
Cytat: "mastah22#1900"
Zwrotnica to nie to co filtr,zredukuje srednie tony ale ich cakowicie nie wyeliminuje,poprawi jako?ć ale nawet w 50% nie zast?pi filtra


Zwrotnica to zestaw min. dwóch filtrów. Aktywne filtry(we wzmakach) też redukuj?, a nie eliminuj? calkowicie dane częstotliwo?ci :)

bass bez bassu czyli robimy car audio
« Odpowiedź #18 dnia: Lipiec 05, 2006, 23:42:22 pm »

Guciu1801

  • Gość
wysililem sie intelektualnie i przegladnalem instrukcje do wzmachola. Zauwazylem tam taki patent, ze rola filtrow zostala przejeta przez dolaczane cewki i kondensatory(odpowiednio ucinaja one wysokie i niskie tony) i teraz. czy szeregowe podlaczenie cewki w obwodzie woofera da mi dobry efekt? Czy bedzie to to samo co przy zalozeniu zwrotnicy? Z cewka jest ten myk, ze mozna chyba dobrac jej indukcyjnosc, przez co wplywa sie na zakres filtrowanych czestotliwosci. Czy w ogole mozna kupic cewki o zadanych parametrach i w przystepnych cenach (cewka za 200zl to .. sorry, ale wole kupic wzmaka z filtrem)

bass bez bassu czyli robimy car audio
« Odpowiedź #19 dnia: Lipiec 06, 2006, 08:59:26 am »

Offline mastah22

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1450
Cytat: "Dimmu_"
Cytat: "mastah22#1900"
Zwrotnica to nie to co filtr,zredukuje srednie tony ale ich cakowicie nie wyeliminuje,poprawi jako?ć ale nawet w 50% nie zast?pi filtra


Zwrotnica to zestaw min. dwóch filtrów. Aktywne filtry(we wzmakach) też redukuj?, a nie eliminuj? calkowicie dane częstotliwo?ci :)

Mozliwe,ja pisałem o wrazeniach z autopsji.
Miałem podłaczona zwrotnice i pozniej wzmak z filtrem.Ja odczułem ze srednich tonow nie ma,a to co napisałem rzeczywiscie moze nie byc prawda pod wzgledem"teoretycznym",ale w praktyce róznica jest i to kolosalna...



[ Dodano: 2006-07-06, 09:34 ]

Z tego wynika ze da sie cos wykombinować z tym wooferem,tyle ze nie mam pojecia co znascza te "elektryczne" oznaczenia.
  • Jef
  • Czaku