Autor Wątek: Jak działa czujnik włączający wentylator chłodnicy  (Przeczytany 10123 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Jak działa czujnik włączający wentylator chłodnicy
« dnia: Czerwiec 10, 2008, 10:49:31 am »

kzarczyn

  • Gość
Witam
Jak kupiłem Trucka to miał wentylator chłodnicy włączany przyciskiem w kabinie.
Chciałem sobie podpiąć wentylator pod czujnik na chłodnicy, aby włączał się automatycznie.
Według schematu czujnik włącza przekaźnik wentylatora. Nie mam tam żadnych kabli ale nie to jest problemem. Grzałem silnik na postoju i sprawdzałem multimetrem opór obu czujników na chłodnicy, temperatura w końcu doszła do 100 stopni i zagotowała się woda, a czujniki nie zareagowały.
Czy mam uszkodzone oba czujniki?
Czy wymiana czujnika i połączenie go w szeregu z przekaźnikiem załączającym wentylator załatwi sprawę automatycznego włączania wentylatora?
Czy do wymiany czujnika należy spuścić płyn z chłodnicy?
Czy w upalne dni wystarczy jeden wentylator, bo drugiego nie mam?
pozdro

[ Komentarz dodany przez: jimo#1921: 2008-08-16, 09:30 ]
rozszerzyłem trochę temat

Jak działa czujnik włączający wentylator chłodnicy
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 10, 2008, 11:03:27 am »

WKLIW

  • Gość
ad 1 Jeśli prawidłowo dokonałeś pomiaru to tak masz uwalone czujniki ( pewnie poprzedni  
        właściciel chciał zaoszczędzić i założył hebel w kabinie)
ad 2 wymiana czujnika i połączenie go równolegle z przełącznikiem w kabinie załatwi sprawę
       pod warunkiem że jest to podpięte w miejsce fabrycznego czujnika i bedzie załączać
       przekaźnik
ad 3 nie koniecznie jak się streścisz przy wymianie to wyleje sie max szklanka ( zawsze tak
        robie)
ad 4 czy wystarczy 1 wentylator to się okaże stare poldki jeździły na 1 i jakoś to było
       aczkolwiek w traku (który pewnie na pusto jeździł nie bedzie) ten 2 by nei zaszkodził

Jak działa czujnik włączający wentylator chłodnicy
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 10, 2008, 11:14:44 am »

kzarczyn

  • Gość
Dzięki za info
Wymienię zatem czujnik i dam dodatkowy przekaźnik bo ciężko będzie znaleźć podpięcie do oryginalnego.
A po co były stosowane 2 czujniki w chłodnicy? Mają inne temperatury załączenia, czy jak?

Jak działa czujnik włączający wentylator chłodnicy
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 10, 2008, 11:18:47 am »

Fistasz

  • Gość
tak maja inne temperatury zalaczania.

Jak działa czujnik włączający wentylator chłodnicy
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 18, 2008, 11:00:55 am »

kzarczyn

  • Gość
No i założyłem nowy czujnik, dorobiłem instalacją i działa.
Rozumiem że optymalna temperatura silnika to 90 stopni?

Jak działa czujnik włączający wentylator chłodnicy
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 22, 2008, 20:10:44 pm »

Cichy

  • Gość
temperatura optymalna dla wiekszości silników zamyka się miedzy 88 a 92 stopnie

Jak działa czujnik włączający wentylator chłodnicy
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 14, 2008, 23:01:23 pm »

Offline jimo#1921

  • Administrator
  • Wiadomości: 3412
  • Płeć: Mężczyzna
    • FSO Polonez Caro 1.6 16V
czy istnieje jakaś domowa metoda sprawdzenia wskazówkowego wskaźnika temperatury cieczy w silniku przy desce rozdzielczej mr93?
  • Prowadzę dystrybucję wysyłkową gadżetów FSO-PTK! Podkładki pod tablice rejestracyjne (1-/2-rzędowe), latarki LED/otwieracze/breloki, naklejki... Zapraszam do kontaktu na PW.
Pozdrawiam Michał aka jimo
"A"It's a hundred and six miles to Chicago, we've got a full tank of gas, half a pack of cigarettes, it's dark, and we're wearing sunglasses."
Były: A+ 1,6ohv; C 2.0dohc;V 745; A 1,8 K4F; YP250; C+ 18K4F; N126N
Są: C 16K4F; FZ6 SAHG; "pierdziawka", 3.6V6;

Jak działa czujnik włączający wentylator chłodnicy
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 15, 2008, 10:00:07 am »

knrdlvn

  • Gość
Z najprostszych rozwiązań to nie przychodzi mi do głowy nic innego jak włożenie czujnika do szklanki z gotującą się wodą....

Jak działa czujnik włączający wentylator chłodnicy
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 15, 2008, 10:51:21 am »

Offline jimo#1921

  • Administrator
  • Wiadomości: 3412
  • Płeć: Mężczyzna
    • FSO Polonez Caro 1.6 16V
Cytat: "knrdlvn"
Z najprostszych rozwiązań to nie przychodzi mi do głowy nic innego jak włożenie czujnika do szklanki z gotującą się wodą....

ale nie chodzi mi o  czujnik wkręcanty w "silnik" a sam wskaźnik temp który mamy na desce. dochodzą do niego 3 sygnały - +12V; masa; i jeszcze jeden (wydaje się, że od czujnika wkręcanego w silnik/termostat).
  • Prowadzę dystrybucję wysyłkową gadżetów FSO-PTK! Podkładki pod tablice rejestracyjne (1-/2-rzędowe), latarki LED/otwieracze/breloki, naklejki... Zapraszam do kontaktu na PW.
Pozdrawiam Michał aka jimo
"A"It's a hundred and six miles to Chicago, we've got a full tank of gas, half a pack of cigarettes, it's dark, and we're wearing sunglasses."
Były: A+ 1,6ohv; C 2.0dohc;V 745; A 1,8 K4F; YP250; C+ 18K4F; N126N
Są: C 16K4F; FZ6 SAHG; "pierdziawka", 3.6V6;

Jak działa czujnik włączający wentylator chłodnicy
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 15, 2008, 12:06:03 pm »

sergiej

  • Gość
Cytat: "jimo#1921"

ale nie chodzi mi o  czujnik wkręcanty w "silnik" a sam wskaźnik temp który mamy na desce. dochodzą do niego 3 sygnały - +12V; masa; i jeszcze jeden (wydaje się, że od czujnika wkręcanego w silnik/termostat).


zależy co chcesz sprawdzić (należy wybrać jeden sposób)
a) samo działanie - da się zrobić w domu
b) "dokładność" wskazań - trzeba mieć tabelę albo typ zastosowanego termistora (jako czujnika) - typ zastosowanego czujnika, sposób zabudowy i podłączenia wskaźnika powodują, że wskaźnik tego typu z zasady jest bardzo mało dokładny.

Wskaźnik temp. cieczy chłodzącej jest ilorazowym miernikiem prądu z rezystorem "linearyzyjącym" termistor.

Do sprawdzenia potrzebujemy źródła napięcia 12-14,4V (jeśli jest regulowane sprawdzamy o ile przesunie się wskazówka przy zmianie napięcia w tym zakresie), rezystora nastawnego (potencjometru) 1k* albo 10k* Ohm (tak możemy sprawdzić dokładność pomiarów - jeśli dysponujemy przy okazji omomierzem). Do wskaźnika podłączamy 12V, masę a trzecie wyjście (do czujnika) łączymy rezystorem nastawnym do masy, przy zmniejszaniu rezystancji wskazówka powinna dążyć do wyższej temperatury - im wyższe wskazanie tym zmiana powinna następować szybciej - taka sama zmiana rezystancji odpowiada coraz większej zmianie wskazań. (zwarcie wyjścia czujnika do masy powoduje wyjście wskazówki poza skalę >130°C)

Drugie prostsze sprawdzenie polega na podłączeniu przez rezystor 10k* Ohm złącz 12V (+) i czujnika (-); złącz czujnika (-)  i masy (+) - w obu przypadkach wskazówka powinna poleciec do góry, na koniec należy podłączyć zasilanie normalnie ale nie podłączać do niczego wyjścia czujnika - wskazówka powinna pozostać w pozycji spoczynkowej.

*) wartości rezystancji są brane z głowy więc mogą być nie poprawne - ale ogólnie powinno się dać coś sprawdzić w ten sposób, najważniejsze jest to, żeby unikać wychodzenia miernika poza skalę (dotyczy szczególnie drugiego przypadku)

Jak działa czujnik włączający wentylator chłodnicy
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 15, 2008, 20:34:14 pm »

Offline Mariusz#

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 2282
  • Płeć: Mężczyzna
    • POLONEZ Atu+ 1.6 GSI
a ja sobie walnąłem 2  czujniki  na taką samą temperaturę załączania   i 2 wiatraki załączającą mi się prawione równolegle 2 włancza się z około 3 sek opóźnieniem ale mielą oba,  :D ciekawe jaki będzie to miało wpływ na prace układu po pewnym czasie :?:
Pan inżynier widzę, że lubi jeździć tym polonezem

Jak działa czujnik włączający wentylator chłodnicy
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 13, 2009, 21:48:37 pm »

Offline FaZi

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1127
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez, Mercedes, Fiat 125p
Na zlomie moze nie... zainwestuj i kup nowy, bedziesz mial spokoj :)

Jak działa czujnik włączający wentylator chłodnicy
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 13, 2009, 22:18:52 pm »

Offline Grzech#1938

  • Klubowicz
  • Wiadomości: 4125
  • Płeć: Mężczyzna
    • GSI, GLI, GLE
Cytat: "mati_lecha"
A mi przestał działać czujnik temperatury silnika (płynu) - ten wkręcany w kadłub. styki czyściłem przy czujniku i nic to nie dało. Macie jakiś inny pomysł czy wymienić? Mam zamiar jechać jutro na złomowisko wykręcić jakiś używany. No chyba, że coś mi poradzicie.

Nie żartuj ze złomem - on kosztuje poniżej 10zł... (Ostatnio kupiłem za 3).
Mój system to linux: https://www.opensuse.org/#Leap

Jak działa czujnik włączający wentylator chłodnicy
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 14, 2009, 13:05:43 pm »

Offline mati_lecha

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 564
Za 3zł nowy? A ja widzę, że 20,69zł link

Jak działa czujnik włączający wentylator chłodnicy
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 14, 2009, 13:23:13 pm »

Offline Grzech#1938

  • Klubowicz
  • Wiadomości: 4125
  • Płeć: Mężczyzna
    • GSI, GLI, GLE
Jestem zwolennikiem kupowania takich rzeczy na Allegro i na zapas zanim się zepsują, więc swój właśnie upolowałem za 3 zł. Niedawno były też po 5 i 7...  :mrgreen: Niemniej 20 zł to też nie jest majątek jak za coś tak istotnego jak wskaźnik temperatury silnika. Zwłaszcza biorąc po uwagę jak rzadko się ten czujnik zmienia...
Mój system to linux: https://www.opensuse.org/#Leap

Jak działa czujnik włączający wentylator chłodnicy
« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 15, 2009, 15:44:08 pm »

Offline FaZi

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1127
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez, Mercedes, Fiat 125p
Cytat: "Grzech#1938"
Jestem zwolennikiem kupowania takich rzeczy na Allegro i na zapas zanim się zepsują, więc swój właśnie upolowałem za 3 zł. Niedawno były też po 5 i 7...  :mrgreen: Niemniej 20 zł to też nie jest majątek jak za coś tak istotnego jak wskaźnik temperatury silnika. Zwłaszcza biorąc po uwagę jak rzadko się ten czujnik zmienia...


Dokladnie tak.
A na zlomie jak na loteri, nie wiesz na co trafisz, moze trafisz na jeszcze gorszy niz ten co masz :)

Jak działa czujnik włączający wentylator chłodnicy
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 07, 2010, 08:20:18 am »

Offline mati_lecha

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 564
Ja jeszcze raz coś spytam.. Drugi raz wentylator mi wydoił akumulator dzisiaj w nocy (dobrze, że mam zapasowy aku). Włącza się nagle w nocy i chodzi kilka godzin aż nie rozładuje akumulatora. Coś z czujnikiem, jakiś inny myk? Może ktoś miał podobny problem to będę miał mniej szukania.
Podejrzewam, że czujnik się skończył, ale może ktoś coś innego podpowie.

Jak działa czujnik włączający wentylator chłodnicy
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 07, 2010, 11:11:08 am »

marcij

  • Gość
Albo czujnik , albo przekaznik, innej mozliwosci nie ma. Nie sprawdzisz to sie nie przekonasz.

Jak działa czujnik włączający wentylator chłodnicy
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 08, 2010, 10:51:13 am »

Offline oprawca_1978

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 575
Albo czujnik jest zwalony, albo gdzieś jest zwarcie na linii sterowania przekaźnika, tudzież sam przekaźnik czasami "skleja" styki.
Wyjmij to, weź kawałek deski i opukaj nim o nią w różnych kierunkach. Jak będzie dalej sklejał, to zdejmij mu obudowę i popatrz na styki, czy nie są już "zespawane".
No i czujnik wypadałoby sprawdzić, może też "nie odbija" jak temp. cieczy spada. On działa z tego, co pamiętam, na zasadzie bimetalu, zupełnie tak samo jak w analogowych termostatach, to tylko zafajdany kawałek dwóch znitowanych blaszek ze stykiem w obudowie hermetycznej.
Jak Kuba Bogu - tak Bóg Kubańczykom!

Odp: Jak działa czujnik włączający wentylator chłodnicy
« Odpowiedź #19 dnia: Październik 12, 2020, 12:52:59 pm »

Offline mruk1313

  • OHV-FSO HEKO TEAM
  • Sympatyk
  • Wiadomości: 3436
  • Płeć: Mężczyzna
  • 19 lat z FSO
    • FSO POLONEZ CARO+ 1.6GSI 1998r. 60tyś km... i coś jeszcze x2......
mega mega odkop.
Mam luzem wskaźnik temperatury z Caro ( minusa okrągłe zegary).
Pytanie jak go podpiąć luzem/////
z tyłu są 3 nóżki dwie po bokach i trzecia na środku.
Domyślam się że środkowa to będzie sygnał z czujnika, a  po bokach plus i minus.
Podłączam bezpośrednio do plusa i minusa wskaźnik leci do oporu ....
co źle robię? bo chciałem go zaadoptować do innego samochodu jak polonez.
Może inaczej i prościej jak go podpiąć na krótko  aby spełniał swoją funkcję......

FSO cars from POLAND
...........3xFSO.........