Autor Wątek: Stabilizator przedni rovera do stabilizacji tyłu??  (Przeczytany 41896 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Odp: Stabilizator przedni rovera do stabilizacji tyłu??
« Odpowiedź #120 dnia: Czerwiec 30, 2011, 10:43:15 am »

Offline myszaradom

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1971
  • Płeć: Mężczyzna
    • Poldorover 1,8
stalowy, powlekany miedzią, taki dorwałem, slyszałem że to działa, zobaczymy, kompletuje narazie części na normalny stab

Odp: Stabilizator przedni rovera do stabilizacji tyłu??
« Odpowiedź #121 dnia: Czerwiec 30, 2011, 14:57:37 pm »

Offline banned

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 6571
  • Płeć: Mężczyzna
Zerwie zaraz drążki reakcyjne i dobrze...
Osiągi samochodów FSO fabrycznie mierzone z 5 osobami i 50kg bagażu na pokładzie.
Kupię części nadwozia Polonez Plus kolor 44E

Odp: Stabilizator przedni rovera do stabilizacji tyłu??
« Odpowiedź #122 dnia: Czerwiec 30, 2011, 16:37:41 pm »

Offline myszaradom

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1971
  • Płeć: Mężczyzna
    • Poldorover 1,8
zobaczymy, czas pokaże

Odp: Stabilizator przedni rovera do stabilizacji tyłu??
« Odpowiedź #123 dnia: Czerwiec 30, 2011, 17:05:14 pm »

Offline KubaPsk

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 515
  • Płeć: Mężczyzna
    • ATU+ '98r. 1.6GLI
Ja jeżdże na czymś takim i póki co nic się nie dzieje. 
Trzy genialne stwierdzenia które idealnie do siebie pasują :D
Basta - "Nic się nie ryj"
Zoltan#1930 - "Będzie dobrze"
Stingerek - "Dogadamy się" :D

Odp: Stabilizator przedni rovera do stabilizacji tyłu??
« Odpowiedź #124 dnia: Czerwiec 30, 2011, 22:49:36 pm »

Offline myszaradom

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1971
  • Płeć: Mężczyzna
    • Poldorover 1,8
dzisiaj jezdziłem i powiem że jest poprawa, większa bedzie gdy wymienie jeden drażek reakcyjny bo wybity. Jak na godzine roboty i zerowy koszt (materiał na staba miałem) to jestem zadowolony

Odp: Stabilizator przedni rovera do stabilizacji tyłu??
« Odpowiedź #125 dnia: Czerwiec 30, 2011, 22:55:32 pm »

Offline gateway

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 256
A czy ten "drążek" jest jakkolwiek elastyczny?

Odp: Stabilizator przedni rovera do stabilizacji tyłu??
« Odpowiedź #126 dnia: Czerwiec 30, 2011, 23:47:27 pm »

Offline KristofX

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 174
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Caro+ 1.4GSi16v :D
BXMaster nie obraź się ale temat tego patentu był już wcześniej poruszany i okazało się, że to ma prawo działać:

Uzupełnię temat cytując z innego forum. :)

Witam.
Stabilizator od Rekorda łączy drążki reakcyjne. Przechodzi nad przednią częścią mostu. Jest przymocowany do drążków za pomocą obejm "U" montaż trwa około 5 min na kanale nic nie trzeba przerabiać! Można również zastosować dwa stabilizatory od kombi i Reksia nie kolidują ze sobą, ale jak działają w parze nie wiem.

Stabilizator ten nie łączy się bezpośrednio z nadwoziem ale poprzez drążki reakcyjne. Składa się z ucha pręta i ucha. Stabilizator ten jest przykręcony do prętów drążków reakcyjnych. Lewa z prawą łączą się przy moście, a dokładniej nad przednia górną częścią mostu tak jak w oplu. Stabilizator w środkowej części ma wygięcie dzięki któremu omija karter mostu w razie gdy tył auta nisko siedzi. Drążek wygląda jak "]" - poziome części są złączone z reakcyjnymi a pionowa przenosi moment.

I nawet mam fotkę. :)

Link z wcześniejszej strony tego tematu: http://www.opelcommodore.pl/html/c1/id/29,zawieszenie_tylne/

Jak widać patent taki stosowany był w seryjnych samochodach i... działał.
Poza tym ktoś juz wrzucał zdjęcia takiego staba zamontowanego ponad rok w poldku, więc drążki chyba nadmiernie nie obrywają po takiej modyfikacji.
Cytat: BMW Autoklub
...wstąp do PTK... Poza doradzeniem w kwestii silnika i ustawień samochodu, potrafią przeprojektować pół auta na odległość.

'97 FSO Polonez Caro 1.6GLi "F-18"
'00 Daewoo-FSO Polonez Caro Plus 1.4GSi16v "Wisienka"
'98 Subaru Impreza GT

Odp: Stabilizator przedni rovera do stabilizacji tyłu??
« Odpowiedź #127 dnia: Listopad 25, 2011, 18:57:04 pm »

grzehu82

  • Gość
Panowie , ja co prawda założyłem stabilizator tylny w ładzie klasycznej, ale może to do poloneza wąskiego czy DF rozwiązanie by pasowało, zamiast szukać od kombi co nigdzie nie ma. Napisze co zrobiłem:
Kupiłem drążek stabilizatora przedni z 2 mocowaniami o taki:
http://allegro.pl/stabilizator-drazek-mazda-626-v-97-02-i1941449891.html
2 gumy stabilizatora od MB 124:
http://allegro.pl/poduszka-stabilizatora-mercedes-w201-w124-febi-i1903781121.html
2 obejmy cybanty na tłumnik fi65mm śruba m10
1 sztukę drążka krótkiego łączącego most z budą
http://allegro.pl/drazek-podluzny-gorny-lada-2101-2107-niva-i1918040223.html
Półksiężyce cybantów pasują wymiarami na most, należy je rozciąć i wspawać na ich wierzchu grubą blachę np 5mm i wywiercić otwory na śrubę m10 twardość min. 8.8 (potem ja wspawać ) na mocowanie obejm tulejek łączących most z drążkiem (w ładzie wypadły mi pod mocowaniem drążka reakcyjnego górnego).
Drążek od mazdy trzeba obciąć te wygięte końce i zaspawać koniec bo to rurka, a wtedy jego szerokość to 1m i mieści się miedzy drążkami wzdłużnymi dolnymi (w poldku są resory to już nie wiem ja to wypadnie na szerokość) Bierzemy rurkę grubościenna 1i 3/4 cala i ucinamy 2 kawałki o szerokości tulejki gumowej od MB. dospawujemy z boku małe 2 rurki żeby weszła nam do nich śruba m10 jako ich zacisk oraz całość ucinamy w połowie tej małej dospawanej - mamy obejmę na tuleję,wkładamy do niej gumę i wciskamy na koniec drążka. Drążek krótki zakupiony trzeba uciąć na połowę i dospawać do każdej połówki pręta łączącego go z tymi zrobionymi obejmami (auto na kołach z obciążeniem). Mając gumy w obejmie tylko delikatnie łapiemy spawarką (uwaga zeby nie spalić gum! i nie podpalić czegoś) odkręcamy i porządnie spawamy łączniki. Spawamy również połksiężyce  od dołu do mostu i skręcamy do nich obejmy tulei środkowych drążka Następnie mocujemy drązek do podłużnicy na śrube M12 i skręcamy (pod obciążonym autem). Calość skręcamy na fest. Wskazane poczyścić i pomalować calość (drążki i mocowania).
Koszt ok 120zł + troche spawania.
Efekt z jazdy - auto jak przyklejone - żadna inna modyfikacja typu sprężyny od żuka nie poprawi trakcji tak jak ten drążek, ja jestem mega zadowolony, a używam auto do normalnej jazdy.

« Ostatnia zmiana: Listopad 26, 2011, 20:02:31 pm wysłana przez grzehu82 »

Odp: Stabilizator przedni rovera do stabilizacji tyłu??
« Odpowiedź #128 dnia: Listopad 05, 2012, 17:56:45 pm »

Offline BARTEK1925

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 4230
  • Płeć: Mężczyzna
  • 000086
    • Laguna I kombi 1.8 + sekwencja 2000 r.
Odkopię bo ostatnio przeglądając allegro i czytając wątek Łukasza!842! pomyślałem nad wsadzeniem staba z Łady 2107 (przedniego) do tyłu.
Mocowanie do "kości" za pośrednictwem obejm z Łady powinno załatwić temat.
Staba z Łady trzeba oczywiście dogiąć.
Paździoch 2.0 OHC ford 1990 r - 2003/2016 r. auto odjechało 14.05.2016 do nowego domu.
A codziennie granatowe Mondeo kombi MK1 1.6 + LPG - zwany też czołgiem-sprzedany wrzesień 2017
Obecnie: Laguna 2000 r. kombi 1.8 + sekwencja
             Berlingo 2008 r. I lift 1.6 + sekwencja

Odp: Stabilizator przedni rovera do stabilizacji tyłu??
« Odpowiedź #129 dnia: Listopad 12, 2012, 16:00:45 pm »

Offline BARTEK1925

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 4230
  • Płeć: Mężczyzna
  • 000086
    • Laguna I kombi 1.8 + sekwencja 2000 r.
Miałem na myśli to poniżej (foto z aukcji allegro):

Paździoch 2.0 OHC ford 1990 r - 2003/2016 r. auto odjechało 14.05.2016 do nowego domu.
A codziennie granatowe Mondeo kombi MK1 1.6 + LPG - zwany też czołgiem-sprzedany wrzesień 2017
Obecnie: Laguna 2000 r. kombi 1.8 + sekwencja
             Berlingo 2008 r. I lift 1.6 + sekwencja

Odp: Stabilizator przedni rovera do stabilizacji tyłu??
« Odpowiedź #130 dnia: Listopad 12, 2012, 16:19:47 pm »

Offline KGB

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 13824
  • Płeć: Mężczyzna
  • Antypartyzant
    • Plus Srebrne Caro
czy giecie staba niebedzie nazbyt ambitnym zadaniem w domowych warunkach ?
Cytat: Senn#1869
Nie odpowiadasz za forum, nie moderujesz go, nie masz statusu klubowicza wiec Twoje zdanie jest nic nie warte.

Odp: Stabilizator przedni rovera do stabilizacji tyłu??
« Odpowiedź #131 dnia: Listopad 12, 2012, 16:23:13 pm »

Offline BARTEK1925

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 4230
  • Płeć: Mężczyzna
  • 000086
    • Laguna I kombi 1.8 + sekwencja 2000 r.
Czy ja wiem? Inni podginali już staby i dobrze to wychodziło, a tu nie ma wiele do gięcia.
Mocowanie miałoby być takie jak u Kolegi Myszaradom, czyli na obejmy do "kości", most zostawiamy w spokoju ;)
Paździoch 2.0 OHC ford 1990 r - 2003/2016 r. auto odjechało 14.05.2016 do nowego domu.
A codziennie granatowe Mondeo kombi MK1 1.6 + LPG - zwany też czołgiem-sprzedany wrzesień 2017
Obecnie: Laguna 2000 r. kombi 1.8 + sekwencja
             Berlingo 2008 r. I lift 1.6 + sekwencja

Odp: Stabilizator przedni rovera do stabilizacji tyłu??
« Odpowiedź #132 dnia: Listopad 25, 2016, 18:57:11 pm »

Offline Majonez

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 559
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez C+ gli
Pozwolę sobie odkopać ten wątek. Otóż kupiłem staba przedniego z szerokiego pod ohv oraz palnik na propan-butan w celu przerobienia i niestety za bardzo nie mogę sobie z tym poradzić  :( . Wyczytałem wcześniej że ktoś z was już w ten sposób przerabiał stabilizator i to z powodzeniem, ale opisał to bez szczegółów, w końcu tu niby nie ma żadnej filozofii ale jednak . Ja próbowałem robić to w ten sposób że staba montowałem na imadle, grzałem w miejscu zgięcia do czerwoności i próbowałem przegiąć, bez skutku, mogę się na nim praktycznie uwiesić i nic, próbowałem też uderzać młotem, także bez powodzenia  <smutny> . Czy to ten stabilizator taki twardy (wiem stal sprężynowa, ale mimo wszystko...) a może to się robi inaczej, nie wiem, grzać dłużej, kuć na kowadle ? Co robię nie tak  <co> ?

Odp: Stabilizator przedni rovera do stabilizacji tyłu??
« Odpowiedź #133 dnia: Listopad 25, 2016, 19:02:10 pm »

Offline KGB

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 13824
  • Płeć: Mężczyzna
  • Antypartyzant
    • Plus Srebrne Caro
moze warto podpasowac bez przeginania - widzisz jakie ze mnie medium ? juz 4 latat temu wiatpilem w powodzenie takiej operacji
Cytat: Senn#1869
Nie odpowiadasz za forum, nie moderujesz go, nie masz statusu klubowicza wiec Twoje zdanie jest nic nie warte.

Odp: Stabilizator przedni rovera do stabilizacji tyłu??
« Odpowiedź #134 dnia: Listopad 25, 2016, 19:08:19 pm »

Offline Gomulsky

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 3124
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Atu 16V GLi + Kombi 8V GSi
Stab twardości raczej za dużej nie ma :P Żeby go zgiąć w rękach musiałbyś go podgrzać znacznie bardziej, także palnik acytylenowotlenowy i w drogę :)
A jak zależy Ci na usztywnieniu tyłu to zainwestuj w żółty poliuretan z Olkusza, w prawdzie nie jest to za tanie rozwiązanie, ale z pewnością auto zyskuje na sztywności i precyzji prowadzenia.
« Ostatnia zmiana: Listopad 25, 2016, 19:12:50 pm wysłana przez Gomulsky »

Odp: Stabilizator przedni rovera do stabilizacji tyłu??
« Odpowiedź #135 dnia: Listopad 25, 2016, 19:21:41 pm »

Offline Majonez

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 559
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez C+ gli
Najpierw chciałbym jednak sprawdzić w miarę seryjne rozwiązanie . Poliuretany to dobra opcja ale na pewno nie na teraz, może kiedyś przy okazji remontu budy. Domyślam się że do pogięcia go w rękach potrzebna jest większa temperatura, ale nie ma jakiegoś sposobu żeby go przegiąć na tym co jest ?

Odp: Stabilizator przedni rovera do stabilizacji tyłu??
« Odpowiedź #136 dnia: Listopad 25, 2016, 19:34:13 pm »

Offline Gomulsky

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 3124
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Atu 16V GLi + Kombi 8V GSi
łuła i siła*ramie, ale czy imadło wytrzyma to nie daje gwarancji.

Odp: Stabilizator przedni rovera do stabilizacji tyłu??
« Odpowiedź #137 dnia: Listopad 25, 2016, 20:22:10 pm »

Offline KGB

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 13824
  • Płeć: Mężczyzna
  • Antypartyzant
    • Plus Srebrne Caro
ale obrobka cieplna drutu patentowanego  to odpowiednie studzenie,
po rozgrzaniu do czerwonosci i swobodnym wystudzeniu ,czy z drugiej strony ostudzeniu w wodzie moze z tego wyjsc miekki drut (albo kruchy)
Cytat: Senn#1869
Nie odpowiadasz za forum, nie moderujesz go, nie masz statusu klubowicza wiec Twoje zdanie jest nic nie warte.

Odp: Stabilizator przedni rovera do stabilizacji tyłu??
« Odpowiedź #138 dnia: Listopad 25, 2016, 20:52:23 pm »

Offline Gomulsky

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 3124
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Atu 16V GLi + Kombi 8V GSi
Dlatego, dla mnie w ogóle ta przeróbka w takim wydaniu jest nieporozumieniem, ale jak ktoś chce to i tak nie powstrzymasz.

Odp: Stabilizator przedni rovera do stabilizacji tyłu??
« Odpowiedź #139 dnia: Listopad 25, 2016, 22:41:08 pm »

Offline elltry

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 215
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kiedyś elltry#683
    • Caro Coupe S2000 / Nissan Juke / Honda MSX / Honda TRX
    • Projekt S2000
Spróbuj tam -> http://www.cytrynigumiak.pl Myślę że ogarną Twój pomysł.
No sorry, ale jak takie coś czytam to zastanawiam się gdzie jest granica rozumu. Kup sobie staba z kombi a nie twórz jakieś cuda nie spełniająca swojego zadania nawet w 5% o ile uda Ci się w ogóle dopasować przód<-> tył.