Autor Wątek: Stabilizator przedni rovera do stabilizacji tyłu??  (Przeczytany 26563 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Joker

• Żyj Jakbyś Miał Umrzeć Jutro, Marz Jakbyś Miał Żyć Wiecznie
  • Sympatyk
  • DRIFTER
    • Drift-borek 1.6 16V
Odp: Stabilizator przedni rovera do stabilizacji tyłu??
« Odpowiedź #140 dnia: Listopad 28, 2016, 00:53:37 am »
Bez przesady. Ja swojego z wąskiego diesla dogiolem na wzór kombi przez grzanie palnikiem acetylotlenowym 8 lat temu i do dzis nic mu nie ma i spełnia swoje zadanie. Nie pekl, nie skrzywił sie. Działa. Kiedys staby nie byly tak dostapene jak teraz, Malo kto kombi zlomowal trza se bylo radzić, nie pamiętam jak studzilem
17.07.2011 - Cycu - [']
22.02.2018 - Czaku - [']
"Żyj Jakbyś Miał Umrzeć Jutro, Marz Jakbyś Miał Życ Wiecznie"
http://www.youtube.com/user/jokerfso/videos
http://vimeo.com/user5582520/videos

Offline Majonez

• Nowicjusz
    • Polonez C+ gli
« Odpowiedź #141 dnia: Listopad 28, 2016, 21:54:18 pm »
A pamiętasz może oprócz palnika jakich jeszcze narzędzi do tego celu używałeś ?

Offline Joker

• Żyj Jakbyś Miał Umrzeć Jutro, Marz Jakbyś Miał Żyć Wiecznie
  • Sympatyk
  • DRIFTER
    • Drift-borek 1.6 16V
« Odpowiedź #142 dnia: Listopad 28, 2016, 22:13:30 pm »
w imadlo i sila. nie bylo wiekszych problemow, dobrze zagrzany musi isc.
17.07.2011 - Cycu - [']
22.02.2018 - Czaku - [']
"Żyj Jakbyś Miał Umrzeć Jutro, Marz Jakbyś Miał Życ Wiecznie"
http://www.youtube.com/user/jokerfso/videos
http://vimeo.com/user5582520/videos

Offline Majonez

• Nowicjusz
    • Polonez C+ gli
« Odpowiedź #143 dnia: Listopad 29, 2016, 00:34:25 am »
Aha, czyli jednak, dzięki wolałem się upewnić. Jak będzie czas to zawezmę brata do pomocy i będziemy działać.

Offline Majonez

• Nowicjusz
    • Polonez C+ gli
« Odpowiedź #144 dnia: Luty 12, 2017, 16:57:51 pm »
Witam ponownie, jednak nie ma rzeczy niemożliwych. Minęło trochę czasu, pogoda trochę mnie zniechęciła, ale w końcu się za to wziąłem  :] . Metodą prób i błędów udało mi się opanować technologię przeginania  <lol> , więc się podzielę, może komuś się przyda.
Bardzo pomocny był ten temat http://forum.fsoptk.pl/index.php?topic=32942.msg569640#msg569640 , na nim się wzorowałem.
Dokonałem tego za pomocą zwykłego palnika na propan-butan i imadła

Przede wszystkim podstawowy błąd który popełniłem to za krótkie grzanie (to że metal jest czerwony nie wystarczy)  i zaraz po tym gasiłem palnik i próbowałem przegiąć staba gdy ten był jeszcze nagrzany (kolejny błąd) , ale raczej ciężko zrobić inaczej jak palnik trzyma się ręką... Dlatego z 3 kołków drewnianych i kawałka drutu zorganizowałem sobie stojak pod palnik  :)

Dodatkowo z drugiej strony staba przyłożyłem kawałek blachy, żeby płomień rozchodził się dookoła, jak widać na zdjęciu, nie trzeba ustawiać stabilizatora w miejscu przegięcia na równi ze szczękami imadła, gdyż działa ono jak radiator, odbiera dużo ciepła i grzanie się wydłuża, dlatego warto wysunąć staba nieco wyżej .

Teraz tylko 3 metrowa rura w dłoń i do dzieła  ;p

Jak już się dojdzie do wprawy to nawet i bez tego sobie człowiek poradzi, ale na pewno jest łatwiej . Trzeba ustawić grzanie na full i czekać. Jak metal zrobi się czerwony to można spróbować, ale nic na siłę, jak sprężynuje to czekać dalej. W pewnym momencie po prostu czuć że idzie, jak już raz pójdzie to już się łatwo zorientować kiedy jest ten moment . Ważne ! nie gasimy palnika dopóki nie dokonamy przegięcia! Niech cały czas grzeje jedno miejsce . Co do studzenia, to tu nic nie kombinowałem, po prostu czekałem aż sam ostygnie .

Za materiał do przeróbki posłużył mi chyba najbardziej obecnie dostępny przedni stabilizator pod szerokie zawieszenie i silniki ohv .

Doginałem go w miejscach fabrycznych przegięć, poniżej poszczególne etapy gięcia

Po poprawkach

I wersja ostateczna, łączniki kupiłem oryginalne

Mocowania do mostu wykonałem z obejm M8 X 64 mm, trzeba je było delikatnie dogiąć i przypiłować do wewnątrz

I stabilizator już zamontowany  :)

Jak na razie nic się nie dzieje, stab siedzi stabilnie, nic się nie tłucze, a auto prowadzi się znacznie lepiej w zakrętach. Jestem zadowolony, to jest w ogóle nieporozumienie że fabryka nie montowała tego fabrycznie do wszystkich polonezów, a i za czasów dużego fiata też by się już pewnie przydało.
« Ostatnia zmiana: Luty 12, 2017, 17:05:34 pm wysłana przez Majonez »

Offline OLO

• Sympatyk
« Odpowiedź #145 dnia: Luty 13, 2017, 12:12:33 pm »
Fajnie wyszło. Ale sugerowałbym wykonanie solidniejszych podstaw pod poduszki - z profilu 50x50. Pręty obejm też daj fi 10. Ósemka z marketowego gównolitu też moze strzelić.
Były:
PNC 1.6 GLE 95
PNC 1.6 DOHC 91
PNC 1.5 GLE 93 EVO 1
PNC 1.5 GLE 94 EVO 2
PNC 1.6 GLI 95 EVO 3
PNC 1.5 GLE 94 EVO 4
PNC 1.4 GLI 96 EVO 5
PNC 1.9 D 96 EVO 6
PNC 1.6 GSI 99 EVO 7

Karetka 1.6 GLI 97 EVO 8
PN 1.5 SLE 90 EVO 9

Offline Majonez

• Nowicjusz
    • Polonez C+ gli
« Odpowiedź #146 dnia: Luty 13, 2017, 19:08:36 pm »
Myślałem już nad tym, ale na razie będzie sobie taka prowizorka, jak się zrobi cieplej to coś wyrzeźbię  <spoko> .