Autor Wątek: Stabilizator przedni rovera do stabilizacji tyłu??  (Przeczytany 41883 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Odp: Stabilizator przedni rovera do stabilizacji tyłu??
« Odpowiedź #140 dnia: Listopad 28, 2016, 00:53:37 am »

Offline Joker

  • Żyj Jakbyś Miał Umrzeć Jutro, Marz Jakbyś Miał Żyć Wiecznie
  • Sympatyk
  • Wiadomości: 456
  • Płeć: Mężczyzna
  • DRIFTER
    • Drift-borek 1.6 16V
Bez przesady. Ja swojego z wąskiego diesla dogiolem na wzór kombi przez grzanie palnikiem acetylotlenowym 8 lat temu i do dzis nic mu nie ma i spełnia swoje zadanie. Nie pekl, nie skrzywił sie. Działa. Kiedys staby nie byly tak dostapene jak teraz, Malo kto kombi zlomowal trza se bylo radzić, nie pamiętam jak studzilem
17.07.2011 - Cycu - [']
22.02.2018 - Czaku - [']
"Żyj Jakbyś Miał Umrzeć Jutro, Marz Jakbyś Miał Życ Wiecznie"
http://www.youtube.com/user/jokerfso/videos
http://vimeo.com/user5582520/videos

Odp: Stabilizator przedni rovera do stabilizacji tyłu??
« Odpowiedź #141 dnia: Listopad 28, 2016, 21:54:18 pm »

Offline Majonez

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 559
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez C+ gli
A pamiętasz może oprócz palnika jakich jeszcze narzędzi do tego celu używałeś ?

Odp: Stabilizator przedni rovera do stabilizacji tyłu??
« Odpowiedź #142 dnia: Listopad 28, 2016, 22:13:30 pm »

Offline Joker

  • Żyj Jakbyś Miał Umrzeć Jutro, Marz Jakbyś Miał Żyć Wiecznie
  • Sympatyk
  • Wiadomości: 456
  • Płeć: Mężczyzna
  • DRIFTER
    • Drift-borek 1.6 16V
w imadlo i sila. nie bylo wiekszych problemow, dobrze zagrzany musi isc.
17.07.2011 - Cycu - [']
22.02.2018 - Czaku - [']
"Żyj Jakbyś Miał Umrzeć Jutro, Marz Jakbyś Miał Życ Wiecznie"
http://www.youtube.com/user/jokerfso/videos
http://vimeo.com/user5582520/videos

Odp: Stabilizator przedni rovera do stabilizacji tyłu??
« Odpowiedź #143 dnia: Listopad 29, 2016, 00:34:25 am »

Offline Majonez

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 559
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez C+ gli
Aha, czyli jednak, dzięki wolałem się upewnić. Jak będzie czas to zawezmę brata do pomocy i będziemy działać.

Odp: Stabilizator przedni rovera do stabilizacji tyłu??
« Odpowiedź #144 dnia: Luty 12, 2017, 16:57:51 pm »

Offline Majonez

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 559
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez C+ gli
Witam ponownie, jednak nie ma rzeczy niemożliwych. Minęło trochę czasu, pogoda trochę mnie zniechęciła, ale w końcu się za to wziąłem  :] . Metodą prób i błędów udało mi się opanować technologię przeginania  <lol> , więc się podzielę, może komuś się przyda.
Bardzo pomocny był ten temat http://forum.fsoptk.pl/index.php?topic=32942.msg569640#msg569640 , na nim się wzorowałem.
Dokonałem tego za pomocą zwykłego palnika na propan-butan i imadła

Przede wszystkim podstawowy błąd który popełniłem to za krótkie grzanie (to że metal jest czerwony nie wystarczy)  i zaraz po tym gasiłem palnik i próbowałem przegiąć staba gdy ten był jeszcze nagrzany (kolejny błąd) , ale raczej ciężko zrobić inaczej jak palnik trzyma się ręką... Dlatego z 3 kołków drewnianych i kawałka drutu zorganizowałem sobie stojak pod palnik  :)

Dodatkowo z drugiej strony staba przyłożyłem kawałek blachy, żeby płomień rozchodził się dookoła, jak widać na zdjęciu, nie trzeba ustawiać stabilizatora w miejscu przegięcia na równi ze szczękami imadła, gdyż działa ono jak radiator, odbiera dużo ciepła i grzanie się wydłuża, dlatego warto wysunąć staba nieco wyżej .

Teraz tylko 3 metrowa rura w dłoń i do dzieła  ;p

Jak już się dojdzie do wprawy to nawet i bez tego sobie człowiek poradzi, ale na pewno jest łatwiej . Trzeba ustawić grzanie na full i czekać. Jak metal zrobi się czerwony to można spróbować, ale nic na siłę, jak sprężynuje to czekać dalej. W pewnym momencie po prostu czuć że idzie, jak już raz pójdzie to już się łatwo zorientować kiedy jest ten moment . Ważne ! nie gasimy palnika dopóki nie dokonamy przegięcia! Niech cały czas grzeje jedno miejsce . Co do studzenia, to tu nic nie kombinowałem, po prostu czekałem aż sam ostygnie .

Za materiał do przeróbki posłużył mi chyba najbardziej obecnie dostępny przedni stabilizator pod szerokie zawieszenie i silniki ohv .

Doginałem go w miejscach fabrycznych przegięć, poniżej poszczególne etapy gięcia





Po poprawkach

I wersja ostateczna, łączniki kupiłem oryginalne

Mocowania do mostu wykonałem z obejm M8 X 64 mm, trzeba je było delikatnie dogiąć i przypiłować do wewnątrz

I stabilizator już zamontowany  :)

Jak na razie nic się nie dzieje, stab siedzi stabilnie, nic się nie tłucze, a auto prowadzi się znacznie lepiej w zakrętach. Jestem zadowolony, to jest w ogóle nieporozumienie że fabryka nie montowała tego fabrycznie do wszystkich polonezów, a i za czasów dużego fiata też by się już pewnie przydało.
« Ostatnia zmiana: Luty 12, 2017, 17:05:34 pm wysłana przez Majonez »

Odp: Stabilizator przedni rovera do stabilizacji tyłu??
« Odpowiedź #145 dnia: Luty 13, 2017, 12:12:33 pm »

Offline OLO

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1174
Fajnie wyszło. Ale sugerowałbym wykonanie solidniejszych podstaw pod poduszki - z profilu 50x50. Pręty obejm też daj fi 10. Ósemka z marketowego gównolitu też moze strzelić.
Były:
PNC 1.6 GLE 95
PNC 1.6 DOHC 91
PNC 1.5 GLE 93 EVO 1
PNC 1.5 GLE 94 EVO 2
PNC 1.6 GLI 95 EVO 3
PNC 1.5 GLE 94 EVO 4
PNC 1.4 GLI 96 EVO 5
PNC 1.9 D 96 EVO 6
PNC 1.6 GSI 99 EVO 7

Karetka 1.6 GLI 97 EVO 8
PN 1.5 SLE 90 EVO 9

Odp: Stabilizator przedni rovera do stabilizacji tyłu??
« Odpowiedź #146 dnia: Luty 13, 2017, 19:08:36 pm »

Offline Majonez

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 559
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez C+ gli
Myślałem już nad tym, ale na razie będzie sobie taka prowizorka, jak się zrobi cieplej to coś wyrzeźbię  <spoko> .

Odp: Stabilizator przedni rovera do stabilizacji tyłu??
« Odpowiedź #147 dnia: Grudzień 29, 2022, 20:42:04 pm »

Offline Tales

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1304
  • Płeć: Mężczyzna
    • FSO Polonez Caro 1.6GLE
Po co taka rzeźba skoro można (chociaż coraz ciężej w normalnej cenie) kupić oryginalny stabilizator tylny?
Ewentualnie jak ktoś się uprze to można wykonać na zamówienie w firmie ktora świadczy takie usługi. Raczej nie będzie to ogromny koszt. Poza tym jaki wypływ na stal sprężynową ma takie kształtowanie na gorąco??
Mocowanie stabilizatora za pomocą obejm do łączenia rur to też mocno kiepski pomysł.

Odp: Stabilizator przedni rovera do stabilizacji tyłu??
« Odpowiedź #148 dnia: Grudzień 29, 2022, 21:27:55 pm »

Offline Morfina

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 878
  • Płeć: Mężczyzna
    • Caro V6
Dwa lata temu robiłem nowy stabilizator na zamówienie pod V6 z drutu fi22 bodajże i kosztowało to 320 zł na gotowo więc czy ja wiem czy jest sens rzeźbić  <spoko>
Ślusarz, złodziej, łowca krasnali

Odp: Stabilizator przedni rovera do stabilizacji tyłu??
« Odpowiedź #149 dnia: Grudzień 29, 2022, 22:06:38 pm »

Offline Majonez

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 559
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez C+ gli
kolega prosił to podlinkowałem, jak się nie miało kasy to się robiło takie rzeźby. Działał dobrze, niestety nie mogłem go przenieść do plusa, przeszkadzały skośne amory, próbowałem go zwęzić ale wyszedł za długi i znowu kolidował zbiornik paliwa. W końcu kupiłem oryginał z kombi/cargo+, a cybanty do dzisiaj mają się dobrze, jednak nie chciało mi się rzeźbić   ;p .