Autor Wątek: "Webasto" czyli ogrzewanie postojowe w Waszych pol  (Przeczytany 15916 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

"Webasto" czyli ogrzewanie postojowe w Waszych pol
« dnia: Sierpień 13, 2009, 14:47:43 pm »

misiek_staszic

  • Gość
Powitać!

No jeśli kompletuję już klimę, to czemu nie założyć Webasta, jeszcze przed zimą.

Miałem niezłą rzeźbę we Wartburgu. To było auto z normalną instalacją wodną i nagrzewnicą (silnik jak w podpisie montowany w fabryce) jakby ktoś to kojarzył z trampkiem dwusuwem - to nie to!. W każdym razie - Miałem tam Hydronica włożonego, Diesla (bo akurat był taki za 400 zł   :wink:  po remoncie pieca). Wszędzie były od tego kable, osobny mały bak na ropę, ogólnie masakryczna rzeźba, ale wsiadanie do ciepłego auta było bezcenne.

No więc teraz myślę o czymś takim do polda. Chciałbym jednak już dopłacić do pieca, by był benzynowy, podłączyć jego pompkę normalnie do baku, całe to ustrojstwo w układ chłodzenia. Panel webasta jest estetyczny, zawiera cyfrowy programator, ręczne rozpalanie pieca więc to nie problem, do tego odpalamy silnik gdy jest już troszkę nagrzany (woda krąży w układzie - obieg wymusza pompa elektryczna), z nawiewów dmucha ciepłe powietrze bo dmuchawa jest sterowana przez Webasto przy wyłączonym zapłonie (prosty układ na przekaźnikach). Jednym słowem jak każde webasto. Jedyne co chciałem zmienić to akumulator na jakiś 60 - 70 Ah i ciut większy altek.

Czy dobrze kombinuję ? A może suche webasto ? Ja miałem tylko do czynienia z mokrymi, wychodzi z korzyścią dla silnika.

Ma to ktoś w poldzie ?

Re: "Webasto" czyli ogrzewanie postojowe w Waszych
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 13, 2009, 15:05:26 pm »

Offline Multec

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 3762
  • Płeć: Mężczyzna
    • E46 325Ci | ROVER 45 1.8 | C+ 98 | Caro 1996 1.6 16V
Cytat: "misiek_staszic"
ciut większy altek


Większego altka nie dostaniesz, 80A - montowany w Plusach z klimą - nieosiągalny.
"JAZDA PRÓBNA" c.d nastąpi...

"Webasto" czyli ogrzewanie postojowe w Waszych pol
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 13, 2009, 15:25:47 pm »

Offline BARTEK1925

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 4230
  • Płeć: Mężczyzna
  • 000086
    • Laguna I kombi 1.8 + sekwencja 2000 r.
Zawsze można zaadoptować alternator z innego auta :wink:
Paździoch 2.0 OHC ford 1990 r - 2003/2016 r. auto odjechało 14.05.2016 do nowego domu.
A codziennie granatowe Mondeo kombi MK1 1.6 + LPG - zwany też czołgiem-sprzedany wrzesień 2017
Obecnie: Laguna 2000 r. kombi 1.8 + sekwencja
             Berlingo 2008 r. I lift 1.6 + sekwencja

"Webasto" czyli ogrzewanie postojowe w Waszych pol
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 13, 2009, 15:39:24 pm »

Offline Multec

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 3762
  • Płeć: Mężczyzna
    • E46 325Ci | ROVER 45 1.8 | C+ 98 | Caro 1996 1.6 16V
Można, np. tak jak to zrobił Bodzio, 120A.  :mrgreen:
"JAZDA PRÓBNA" c.d nastąpi...

"Webasto" czyli ogrzewanie postojowe w Waszych pol
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 15, 2009, 01:40:23 am »

misiek_staszic

  • Gość
Ja mam jakiegos Boscha od mojego Iveco. On tam ładuje 110 Ah akumulator i tak nawet myślę - chyba starczy. Taki też akumulator by się włożyło. Kupiłem szybko drugi altek bo auto jechało w trasę, a ten mi się ostał, i w wolnym czasie rozebrałem, wymyłem, wymieniłem szczotki i hula - wykorzystam go. Wszak większym problemem jest dobór pieca - benzynowe są droższe od tych na ropę. A nie chcę już rzeźby w stylu - oddzielny zbiornik na olej :)

"Webasto" czyli ogrzewanie postojowe w Waszych pol
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 16, 2009, 10:11:31 am »

Offline Osfald

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 690
    • JAGUAR XJL 3.0 Supercharged 380KM
mam webasto w Lagunie ale w polonezie.... hmmm.. nawet o tym nie myslalem kiedy jeszcze byl w rodzinie polonez
generalnie webasto to super sprawa na zime, a jego integracja z poldkowym systemem ogrzewania i nadmuchu nie powinna sprawic klopotu (o ile oczywiscie jest sprawny co jak pamietam bylo pewnym problemem w C+)
zalezy jeszcze czy chcesz tam miec Webasto, czy tez jakikolwiek system webstopodobny

za Webasto (nawet uzywke w b. dobrym stanie) i montaz zaplacisz tyle, ze podwoisz wartosc poldka (mam na mysli webasto wodne ze zdalnym sterowaniem i zegarem w kabinie)

generalnie oczywiscie jesli masz pieniazki i czas to warto :)
akumulator oczywiscie musi byc troche wiekszy.... z moich doswiadczen wynika, ze nie miejszy niz 70Ah.
a alternator mam 125A ale jesli duzo jezdzisz bez gaszenia samochodu to zwykly alternator polonezowy tez podola
FSO Car Team
12 lat przejeździłem wyrobami FSO. Są powody do dumy :)

"Webasto" czyli ogrzewanie postojowe w Waszych pol
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 17, 2009, 01:33:42 am »

misiek_staszic

  • Gość
No mnie nikt do webasta przekonywac nie musi. Tak jak pisalem mialem wodne w wartburgu. Pieknie to dzialalo w zime. Szkoda ze nikt jeszcze nie montowal. No ale ktos musi byc pierwszy  :wink:

Za jakis okres czasu napisze tu o moich postepach, wraz ze zdjeciami.

"Webasto" czyli ogrzewanie postojowe w Waszych pol
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 17, 2009, 01:40:14 am »

Offline Multec

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 3762
  • Płeć: Mężczyzna
    • E46 325Ci | ROVER 45 1.8 | C+ 98 | Caro 1996 1.6 16V
Cytat: "misiek_staszic"
Szkoda ze nikt jeszcze nie montowal. No ale ktos musi byc pierwszy  :wink:



Jaro ?
"JAZDA PRÓBNA" c.d nastąpi...

Odp: "Webasto" czyli ogrzewanie postojowe w Waszych pol
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 28, 2016, 19:58:41 pm »

Offline doomelek-22

  • Nowicjusz
  • Wiadomości: 46
    • Polonez '89 , Syrena 105 '76 , Syrena R20 ' 77
Hejka .Sorki za odkop dekady :):) . Z uwagi że mam robotę w Bieszczadach , wyjazd o 5:00 itp niedogodności ( -10 i postój pod chmurką ) postanowiłem zamontować w poldku ogrzewanie postojowe Webasto.
Jest to Thermo Top - piec podgrzewający płyn w układzie chłodzenia silnika , i tym samym wnętrze poldka.
Zdecydowałem się na zasilanie ON - nie używam w aucie PB i nie chciałem "ryzykować" ewentualnym wyciekiem bądź co bądź bardziej łatwopalnego paliwa.
Webasto jest sterowane z zegara 1533 i na pilota (w drodze sterowanie GSM)
Ogrzewanie jest wpięte "w nagrzewnicę" - tzn. obieg Webasta zaczyna się od nagrzewnicy i z niej idzie już na silnik - korzyść taka że płyn o większej temperaturze najpierw dociera do nagrzewnicy i ogrzewa wnętrze , a następnie grzeje silnik , parownik LPG itp.
 Sprawdzone - przy -10 ogrzewanie włączone na 25 minut i wnętrze odmrożone i odparowane i silnik ma ok 50 stopni (wg. wskaźnika w zegarach  poldka)
Zamieścił bym fotki , ale mam mały "burdel" pd maską - chyba że chcecie zobaczyć ten "dramat"  :] :] :] :] :] :]
Generalnie jestem bardzo zadowolony z tego zakupu , jedyne co bym zmienił to grzejnik w nagrzewnicy - jest już zamontowany z Mondeo (gabarytowo prawie jak poldkowy ) , ale mam już przygotowany inny - ta rzeźba czeka na realizację.
Jak najbardziej polecam , montujcje ogrzewanie postojowe w swoich poldkach :)::)


Odp: "Webasto" czyli ogrzewanie postojowe w Waszych pol
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 28, 2016, 21:51:50 pm »

Offline Majonez

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 559
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez C+ gli
Ciekawe, ja bym chętnie zobaczył jak to rozwiązałeś :) .

Odp: "Webasto" czyli ogrzewanie postojowe w Waszych pol
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 31, 2016, 19:00:21 pm »

Offline Stingerek

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 6140
  • Płeć: Mężczyzna
    • Caro 1.4
    • http://www.thg.pl
Podłączenie webasto to banał.
Używkę można dorwać za 300-500zł.
Ważne zeby było to webasto z analogowym sterowaniem (np thermotop Z/C)
Podłacza się banalnie robiąc trójniki na wężach z nagrzewnicy (ważne żeby wpiąć się w mały obieg)
Sterowanie to plus i minus. Tyle (skąd podamy plusa sterującego to już nasza sprawa - albo ręcznie, albo GSM, albo trzecie wyjście ze sterownika alarmu/centralnego zamka)

Dodatkowo należy pamiętać żeby :
Mieć otwartą nagrzewnicę (poldki przed plusem)
I zastosować przekaźnik który wysteruje wentylator nagrzewnicy (żeby wentylator dmuchał jak webasto działa)

Podłączenie to tak na dobrą sprawę plug & play a poldkowych błotnikach na wysokości kierunkowskazów jest cała masa miejsca.

Można i benzyną i dieslem ogrzewać

Piece dzielimy na suche i mokre.
Mokre to takie które ogrzewają płyn chłodniczy i silnik.
Suche (Eberspacher) ogrzewają powietrze w kabinie (są najprostsze w montazu ale nie ogrzewają silnika)

Gdzieś głęboko pod Moimi i Twoimi powiekami, tam gdzie czarów jest miasteczko spotkasz mnie...

Odp: "Webasto" czyli ogrzewanie postojowe w Waszych pol
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 31, 2016, 19:46:40 pm »

Offline wrb#1974

  • Klubowicz
  • Wiadomości: 2593
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Caro 1993. FIAT DOHC 1,6 "kwadrat". poległ w mojej obronie, w walce z przeważającymi siłami wroga.
benzynowe "webasto" było zastosowane w... zaporożcu. działało doskonale, u kolegi ogrzewało Nyskę. paliło 0,7 l/g. ale mu nie chcieli dodać paliwa więc je zdemontował. było "suche"- nagrzewało tylko powietrze w samochodzie.
Świat dla wszystkich, Polska dla Polaków. to nie rasizm, to prawo do bycia Panem we własnym Domu.

Odp: "Webasto" czyli ogrzewanie postojowe w Waszych pol
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 01, 2017, 00:01:29 am »

Offline doomelek-22

  • Nowicjusz
  • Wiadomości: 46
    • Polonez '89 , Syrena 105 '76 , Syrena R20 ' 77
Generalnie to co napisał kolega Stingerek - ok , dodać należy jeszcze pompkę (nowa/używana) paliwa , często wymiana pompy obiegowej (regeneracja raczej nie wchodzi w grę - raczej nienaprawialna) ,tłumik na wlocie powietrza -bez tłumika trochę hałasuje , no i opcjonalnie tłumik wylotu spalin , i fajnie byłoby podpiąć piecyk do programu diagnostycznego , żeby ocenić stan w/w .
Na chwilę obecną nie polecam zegara 1533 - zbędny bajer - można ustawić tylko jeden program ....zainstalowałem wczoraj sterowanie GSM - i to jest chyba najlepsza opcja , nie ma ograniczeń jak np zasięg (sterowanie pilotem).
Miałem dylemat właśnie z wyborem - Thermo top vs Air top , jednak wolę mieć ogrzany silnik i wnętrze - jak pisałem wyżej , przetestowałem przy -10 pod chmurką po ok 25 minutach poldek miał odszronione i nagrzane wnętrze i wskaźnik w poldkowych zegarach wskazywał ok 50'C .
Po ok 10 dniach używania (dużo testów , wiadomo nowy bajer to się używa i testuje ) niestety pierwsze problemy z akumulatorem ...Jednak trudno się dziwić - ok 5-letni 74 Ah i standardowy altek na pokładzie (55A ?) - pewnie będzie zmieniony na 100 - 120A , zobaczymy.

Odp: "Webasto" czyli ogrzewanie postojowe w Waszych pol
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 01, 2017, 17:17:15 pm »

Offline wrb#1974

  • Klubowicz
  • Wiadomości: 2593
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Caro 1993. FIAT DOHC 1,6 "kwadrat". poległ w mojej obronie, w walce z przeważającymi siłami wroga.
a ile i czego pali ten ogrzewacz? mój poldek po 10 minutach pracy na benzynie ma 60 stopni, rozgrzaną skrzynię biegów, odszronione szyby, ciepłe wnętrze i nierozładowany akumulator. na czym ma polegać korzyść z zainstalowania tego urządzenia? pomijam fakt że jest to urządzenie drogie i awaryjne.
Świat dla wszystkich, Polska dla Polaków. to nie rasizm, to prawo do bycia Panem we własnym Domu.

Odp: "Webasto" czyli ogrzewanie postojowe w Waszych pol
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 01, 2017, 18:13:44 pm »

Offline doomelek-22

  • Nowicjusz
  • Wiadomości: 46
    • Polonez '89 , Syrena 105 '76 , Syrena R20 ' 77
Przepraszam że zabrałem głos w dość starym temacie .Dzięki również za sprowadzenie na ziemię - moja instalacja to zboczenie i zagrożenie w ruchu lądowym , nieekonomiczna  ,awaryjna - niezwłocznie wymontuję .Jeszcze raz PRZEPRASZAM .Dzięki . <ok> <ok> <ok> <ok> <ok> <ok> <ok>

Odp: "Webasto" czyli ogrzewanie postojowe w Waszych pol
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 01, 2017, 18:28:26 pm »

Offline Tomekk

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1303
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polskie Fiaty i inne graty
19 lat temu gdy Polonez był moim jedynym i podstawowym autem, używałem "farelki" która na stałe jeździła w aucie. Na noc podłączałem ją do  przedłużacza i rano przed śniadaniem wkładałem w domu do gniazdka. W aucie było ciepło, nie trzeba było skrobać szyb. 

Ogrzewanie postojowe to świetna sprawa. Oba nasze domowe samochody stoją niestety pod chmurką i zamawiając je konfigurowałem od razu z fabrycznym Webasto.  Urządzenia ogrzewają zarówno wnętrze jak i silnik, podejrzewam że dobrze wpływa to na jego żywotność i zużycie paliwa. Zasada używania polega na tym że na 30 minut przed planowanym odjazdem (tyle czasu działa program automatyczny) należy wcisnąć przycisk na pilocie i reszta robi się sama. Wsiadając do auta mamy odmrożone wszystkie szyby, usunięty śnieg, wnętrze jest ciepłe,silnik wstępnie nagrzany (płyn ma ok. 60 Stopni). Oba samochody wyposażone są we wskaźnik temperatury oleju, ten niestety nagrzewa się wolniej od płynu chłodzącego ale temperaturę 50 stopni C. osiąga po ok. 2 km jazdy a bez Webasto zimą po ok. 7 km.
Oczywiście układ można załączyć manualnie przyciskiem co przydaje mi się bardzo gdy muszę pracować gdzieś w terenie a na dworze jest -15. Silnik wyłączony, laptop podpięty do gniazda 230 V, proszę podać kawę i deser <lol> <lol> <lol>



Są też i minusy - w sumie uzasadnione - gdy mamy rezerwę paliwa układ nie włączy się gdy akumulator jest slaby także układ nie załączy się. Żona narzeka że jak otwiera samochód a układ jest włączony, zapach niczym nie filtrowanych spalin z ogrzewania potrafi skutecznie zasmrodzić kabinę.

W BMW także miałem ogrzewanie postojowe, przy czym ogrzewało tylko kabinę. W sumie mnie to nie dziwi gdyż żywotność silników we współczesnych wozach tej marki oscyluje w granicach 100 tys km. Dodatkowo siedząc w środku nie można było regulować temperatury, działało zero-jedynkowo.
Fiat 125p,'71,76, Fiat 132: '78, Fiat Fiat 131:'78, Polonez '80,1500 '86,1500 '89,Polonez 1,6 GLI '96, Fiat 126 Town '99, Audi S8 '16

Odp: "Webasto" czyli ogrzewanie postojowe w Waszych pol
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 01, 2017, 19:24:45 pm »

Offline wrb#1974

  • Klubowicz
  • Wiadomości: 2593
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Caro 1993. FIAT DOHC 1,6 "kwadrat". poległ w mojej obronie, w walce z przeważającymi siłami wroga.
doomelek-22, to Twoje słowa- "dodać należy jeszcze pompkę (nowa/używana) paliwa , często wymiana pompy obiegowej (regeneracja raczej nie wchodzi w grę - raczej nienaprawialna)". ja tylko zadałem pytanie o sens. nigdzie nie potępiłem ani nie sugerowałem demontażu.
Świat dla wszystkich, Polska dla Polaków. to nie rasizm, to prawo do bycia Panem we własnym Domu.

Odp: "Webasto" czyli ogrzewanie postojowe w Waszych pol
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 01, 2017, 19:54:24 pm »

Offline KGB

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 13824
  • Płeć: Mężczyzna
  • Antypartyzant
    • Plus Srebrne Caro
dlatego najlepsze "webasto" jest elektryczne - same zalety w stosunku do spalinowego i jedna wada ,trzeba miec gdzie sie podlaczyc (chodzi o gniazdko oczywiscie)
http://www.sklep.elektrowarm.com/podgrzewacz-silnika-model-8003-pompowy-230v-1850w-p-55.html?cPath=9
Cytat: Senn#1869
Nie odpowiadasz za forum, nie moderujesz go, nie masz statusu klubowicza wiec Twoje zdanie jest nic nie warte.

Odp: "Webasto" czyli ogrzewanie postojowe w Waszych pol
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 01, 2017, 21:40:01 pm »

Offline wrb#1974

  • Klubowicz
  • Wiadomości: 2593
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Caro 1993. FIAT DOHC 1,6 "kwadrat". poległ w mojej obronie, w walce z przeważającymi siłami wroga.
 sądzę że na niezawodności rozruchu powinniśmy skupić nasze działania. bo na co nam grzałka jeśli uruchomimy silnik- wszak on jest największą "grzałką" w samochodzie. a jeśli nie uruchomimy silnika bo grzałka wyssała prąd z akumulatora to na co nam taka grzałka? po uruchomieniu silnika największym problemem jest osiadająca na szybach para z wydychanego przez nas powietrza, jeśli musimy jechać przed mocnym nagrzaniem silnika. 
Świat dla wszystkich, Polska dla Polaków. to nie rasizm, to prawo do bycia Panem we własnym Domu.

Odp: "Webasto" czyli ogrzewanie postojowe w Waszych pol
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 01, 2017, 22:42:14 pm »

Offline KGB

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 13824
  • Płeć: Mężczyzna
  • Antypartyzant
    • Plus Srebrne Caro
i wlasnie dlatego wstepnie nagrzana kabina rozwiazuje sporo problemow zimnego auta,
rozgrzanie do 50*C powoduje,ze po uruchomieniu silnika ta temp. nie spada,tylko rosnie,
chcialem kupic ten podgrzewacz, zeby sprawdzic jaki bedzie wplyw na zuzycie paliwa przy krotkich odcinakach, ale na razie nie mam kasy na zabawki,

niemniej jednak spalinowego webasto bym nie montowal,bo to nie jest prosty uklad i ciagle zuzywa paliwo,ktore tylko drozeje,
sama zabawka tez tania nie jest, wiec wolalbym zdalne odpalanie silnika - paliwa idzie ze dwa razy wiecej ,ale zanim przepali sie roznice w cenie urzadzenia  to kilka lat moze minac,
a elektryczny ogrzewacz to jednak eleganckie urządzonko (i sporo tansze)
Cytat: Senn#1869
Nie odpowiadasz za forum, nie moderujesz go, nie masz statusu klubowicza wiec Twoje zdanie jest nic nie warte.