Autor Wątek: [GSI] nietypowy problem z chłodzeniem  (Przeczytany 8327 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

[GSI] nietypowy problem z chłodzeniem
« dnia: Sierpień 01, 2018, 16:12:32 pm »

Offline zefir1

  • Nowicjusz
  • Wiadomości: 81
  • Płeć: Mężczyzna
    • Atu Plus 1.6GSI
Witam, mam dość dziwny problem z moim Atu gsi. Auto łapie temperaturę na czerwonym polu w czasie jazdy. Najdziwniejsze w tym wszystkim jest to, że po zupełnym wyjęciu termostatu temepratura wchodzi bardzo szybko na czerwone pole, natomiast z włożonym termostatem sporo wolniej ale też się przegrzewa. Termostatów wymieniłem z 5. Oprocz tego jest nowa pompa wody statim (bez zmian), chłodnica Korea (bez zmian) oraz wszystkie przewody gumowe układu chłodzenia (bez zmian). Auto nie pobiera płynu z układu chłodzenia, nie puszcza białych bąków wskazujących na uszczelke pod głowicą, itp itd. Po prostu z jakiejś przyczyny nie jest w stanie się schłodzić a przy wyjętym termostacie wręcz zagotowuje się momentalnie. Czy ktoś jest w stanie podpowiedzieć o co tu chodzi?

Odp: [GSI] nietypowy problem z chłodzeniem
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 01, 2018, 16:22:17 pm »

Offline Chińczyk

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 343
  • Płeć: Mężczyzna
    • Daewoo-FSO Polonez Caro Plus 1.6 GSi 1999
Wiatrak/i na chłodnicy Ci się włączają ? Może (przypuszczam), że może być nagrzewnica i rurka metalowa zakamieniona i może tam nie potrafi oddać cześci temperatury (wiem, że od oddawania ciepła jest chłodnica) ? Kup porządny termostat Stahlera, który podobno jako jedyny gwarantuje deklarowane otwieranie się w danej temperaturze. Podobno pompy wody Statim też nie należą do najlepszych obecnie, może się już skończyła mimo to, że nowa ?
Cytat: Zoltan#1930
czyli w domyśle, że jesteśmy debilami, co ewentualnie powiedzą gdzie młotkiem przywalić, a ci z forum prawnego wiedzą co i jak "z firmo" a kanapki smarują gównem?

Odp: [GSI] nietypowy problem z chłodzeniem
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 01, 2018, 16:43:11 pm »

Offline zefir1

  • Nowicjusz
  • Wiadomości: 81
  • Płeć: Mężczyzna
    • Atu Plus 1.6GSI
Na starej pompie było dokładnie tak samo. Myślałem że może wirnik w starej obraca się na osi ale na nowej też się grzeje. Obieg wody chyba jest bo cienkim wężem do zbiornika wyrównawczego leci płyn jak szalony. Ogrzewanie również mam prawidłowe i od kąd mam Poloneza nigdy nie mialem z nim problemu ( z ogrzewaniem). Tak, wiatraki chodzą cały czas nawet w trakcie jazdy.

Odp: [GSI] nietypowy problem z chłodzeniem
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 01, 2018, 16:57:04 pm »

Offline Chińczyk

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 343
  • Płeć: Mężczyzna
    • Daewoo-FSO Polonez Caro Plus 1.6 GSi 1999
Na prawdę dziwna sytuacja. U mnie się grzał i w ogóle nie grzał w środku, zaczałem wymieniać po kolei wszystko i teraz trudniej się grzeje, szybciej zbija temperature i grzeje w środku. Nie wiem co Ci mam poradzić jeszcze... spróbowałbym przepłukać cały układ (mimo to iż chłodnica nowa tak kanały wodne w silniku może zasyfiałe) a jak to nie pomoże to poszedłbym w stronę chłodnicy z Diesla, bo sam tak w ostateczności chciałem zrobić, ale trzeba wyeliminować przyczynę a nie skutek. A jak z kondycją silnika ? Moje drugie GSI z dnia na dzień zaczęło łapać temperaturę tak jak piszesz ale jednocześnie straciło moc, okazało się, że nastąpiła kawitacja panewki, przez co silnik miał większe opory i bardziej się grzał.
Cytat: Zoltan#1930
czyli w domyśle, że jesteśmy debilami, co ewentualnie powiedzą gdzie młotkiem przywalić, a ci z forum prawnego wiedzą co i jak "z firmo" a kanapki smarują gównem?

Odp: [GSI] nietypowy problem z chłodzeniem
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 01, 2018, 19:40:46 pm »

Offline zefir1

  • Nowicjusz
  • Wiadomości: 81
  • Płeć: Mężczyzna
    • Atu Plus 1.6GSI
Układ oczywiście czyściłem i płukałem kilkakrotnie. Prestone, STP, soda... Cały czas jest taka sama sytuacja. Przychodzi mi do głowy jeszcze wadliwa uszczelka pod głowicą bo serio- jeżeli silnik przegrzewa się z wyjętym termostatem to na serio są srogie jaja.

Odp: [GSI] nietypowy problem z chłodzeniem
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 01, 2018, 22:46:18 pm »

Offline Bocian_s#313

  • Klubowicz
  • Wiadomości: 7254
  • Płeć: Mężczyzna
    • Borostworek niepospolity 1,8 16V
Jest specjalny zestaw do wykrywania spalin w chłodziwie. Może warto jechać do mechanika i zrobić taki test.
Pozdrawiam
Bocian_s#313
POLONEZ nie umiera nigdy!!
Wycisnąłem silnik jak cytrynę: 136.9KM@5140RPM i 198,1Nm@4268RPM  <shock> :d
Cytat: snikers
wierz mi, z perspektywy kogoś kto kilka lat jest na forum, męczące jest ciągłe czytanie o tym samym.

Odp: [GSI] nietypowy problem z chłodzeniem
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 02, 2018, 07:59:54 am »

Offline Mariusz#

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 2277
  • Płeć: Mężczyzna
    • POLONEZ Atu+ 1.6 GSI
a co dzieje się z płynem w zbiorniku przy tej temp? bo generalnie przy 130 st to powinien w zbiorniku się nie mieścić. Ja bym na początek wsadził w zbiornik zewnętrzny termometr i zobaczył co się dzieje.Może to wina wskaźnika w zegarach
Pan inżynier widzę, że lubi jeździć tym polonezem

Odp: [GSI] nietypowy problem z chłodzeniem
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 02, 2018, 11:46:35 am »

Offline zefir1

  • Nowicjusz
  • Wiadomości: 81
  • Płeć: Mężczyzna
    • Atu Plus 1.6GSI
W trakcie jazdy auto trzyma temp 100-105st. Wskaznik, czujnik i same zegary są sprawne- podmieniane z innym autem. Generalnie po otwarciu maski nic sie nie dzieje z płynem do momentu kiedy delikatnie nie zaczniemy odkręcać korka. Wtedy zaczyna bulgotać i wyrzucać płyn. Zauważyłem tez że podczas pracy silnika na odkręconym korku jest w miarę spoko. Jak tylko zgasze silnik od razu podnosi sie poziom i wyrzuca płyn zbiorniczkiem

Odp: [GSI] nietypowy problem z chłodzeniem
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 02, 2018, 18:37:44 pm »

Offline Bocian_s#313

  • Klubowicz
  • Wiadomości: 7254
  • Płeć: Mężczyzna
    • Borostworek niepospolity 1,8 16V
A nie jest zapowietrzony? Ile płynu wlałeś?
Pozdrawiam
Bocian_s#313
POLONEZ nie umiera nigdy!!
Wycisnąłem silnik jak cytrynę: 136.9KM@5140RPM i 198,1Nm@4268RPM  <shock> :d
Cytat: snikers
wierz mi, z perspektywy kogoś kto kilka lat jest na forum, męczące jest ciągłe czytanie o tym samym.

Odp: [GSI] nietypowy problem z chłodzeniem
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 02, 2018, 20:00:21 pm »

Offline zefir1

  • Nowicjusz
  • Wiadomości: 81
  • Płeć: Mężczyzna
    • Atu Plus 1.6GSI
Wydaje mi się ze nie. Ogrzewanie jest. Płynu wlałem ok 6L.

Odp: [GSI] nietypowy problem z chłodzeniem
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 02, 2018, 20:12:20 pm »

Offline zefir1

  • Nowicjusz
  • Wiadomości: 81
  • Płeć: Mężczyzna
    • Atu Plus 1.6GSI
Jeszcze jedno pytanie: czy ktoś z was śmiga na chińskiej choodnicy? Jakie spostrzeżenia?

Odp: [GSI] nietypowy problem z chłodzeniem
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 03, 2018, 07:26:29 am »

Offline Paki68

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 509
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Atu Plus 1.6 gsi
ja mam chińską chłodnice i jest wszystko w porządku, Powiem nawet że bardzo dobrze chłodzi. Silnik nigdy się nie przegrzał nawet w te upały co teraz są. Wskazówka podnosi się max do tej temperatury co włącza się wentylator czyli coś kolo 95stopni i wentylator skutecznie obniża temperaturę. Gdy zamówiłem chłodnice to nie spodziewałem się że przyjdzie chińska i miałem obawy montować ją a teraz mogę szczerze polecić każdemu, szczególnie stosunek ceny do jakości jest bardzo doby. Mam ją już 4 lata i nadal jest sprawna jak nowa i nie rozlatuje się.

Odp: [GSI] nietypowy problem z chłodzeniem
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 03, 2018, 16:34:20 pm »

Offline zefir1

  • Nowicjusz
  • Wiadomości: 81
  • Płeć: Mężczyzna
    • Atu Plus 1.6GSI
Dzięki za odpowiedź. Czyli jeden element można odhaczyć.
OK, czy jakiś znawca tematu jest w stanie mi powiedzieć, dlaczego silnik po wyjęciu termostatu w bardzo szybkim tempie nabiera temperatury aż do 100st? Przecież w takim przypadku powinien być niedogrzany. ;-|

Odp: [GSI] nietypowy problem z chłodzeniem
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 03, 2018, 17:52:11 pm »

Offline Bocian_s#313

  • Klubowicz
  • Wiadomości: 7254
  • Płeć: Mężczyzna
    • Borostworek niepospolity 1,8 16V
Hgf albo zapowietrzenie...
Pozdrawiam
Bocian_s#313
POLONEZ nie umiera nigdy!!
Wycisnąłem silnik jak cytrynę: 136.9KM@5140RPM i 198,1Nm@4268RPM  <shock> :d
Cytat: snikers
wierz mi, z perspektywy kogoś kto kilka lat jest na forum, męczące jest ciągłe czytanie o tym samym.

Odp: [GSI] nietypowy problem z chłodzeniem
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 03, 2018, 21:00:09 pm »

Offline maciejowski

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 2979
  • Płeć: Mężczyzna
    • 125p '75 | 125p '78 | 125p '80 | 125p '90 | 126p '78 | caro '96 x2 |
najprawdopodobniej dlatego, że masz naraz otwarty mały i duży obieg i płyn krąży nie tak jak powinien.
Cytat: KGB
wtedy moze okazac sie ,ze pelno Nm ,a jakoby zadnego nie bylo - jedna malutka przekladnia ,tak wiele ubylo ...

Odp: [GSI] nietypowy problem z chłodzeniem
« Odpowiedź #15 dnia: Sierpień 03, 2018, 21:04:59 pm »

Offline śledzik

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 2861
  • Płeć: Mężczyzna
    • Honda Accord CL9 05r +200KM
Albo uszczelka albo pęknięta glowica/blok lub uszkodzona pompa wody
Był: PN Caro 95r 1.6 OHV -> 1.4 16V -> 1.4 16V -> 1.6 16V PN Caro 96r 1.8 16V -> 2.9 12V V6 PN Caro Plus 01r 1.6 16V -> 1.8 16V VVC 160KM
PN Caro 96r 1.6 8V + LPG -> 1.4 16V
Jest: PN Caro 96r 1.8 16v - Big valve i ostre walki. Nie długo dostanie turbo :)

Odp: [GSI] nietypowy problem z chłodzeniem
« Odpowiedź #16 dnia: Sierpień 03, 2018, 22:32:38 pm »

Offline lukasz190

  • Kto smaruje, ten jedzie!!
  • Sympatyk
  • Wiadomości: 639
  • Płeć: Mężczyzna
    • PN Caro MR'91
A może wymień korek w zbiorniczku, u mnie w omedze przez uszkodzony korek rozciekła się chłodnica. Korek poprostu miał uszkodzone zaworki i przez to auto twż się grzało.

Odp: [GSI] nietypowy problem z chłodzeniem
« Odpowiedź #17 dnia: Sierpień 11, 2018, 14:55:16 pm »

Offline zefir1

  • Nowicjusz
  • Wiadomości: 81
  • Płeć: Mężczyzna
    • Atu Plus 1.6GSI
Witam ponownie. Temat został opanowany i chciałem podzielić się rozwiązaniem. Winna okazała się (fabrycznie nowa) chłodnica, kupiona w Pol-Car firmy RNBC która ma zbyt mały przekrój kanałów wodnych i nie odprowadzała należycie ciepła. Po założeniu fabrycznej chłodnicy problem z temperaturą zniknął.

Odp: [GSI] nietypowy problem z chłodzeniem
« Odpowiedź #18 dnia: Sierpień 11, 2018, 15:28:08 pm »

Offline KGB

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 13824
  • Płeć: Mężczyzna
  • Antypartyzant
    • Plus Srebrne Caro
mozesz dac jakies zdjecie takiej chlodnicy ?
Cytat: Senn#1869
Nie odpowiadasz za forum, nie moderujesz go, nie masz statusu klubowicza wiec Twoje zdanie jest nic nie warte.

Odp: [GSI] nietypowy problem z chłodzeniem
« Odpowiedź #19 dnia: Sierpień 11, 2018, 19:20:36 pm »

Offline zefir1

  • Nowicjusz
  • Wiadomości: 81
  • Płeć: Mężczyzna
    • Atu Plus 1.6GSI
« Ostatnia zmiana: Sierpień 11, 2018, 19:35:50 pm wysłana przez zefir1 »