Autor Wątek: Grzechotanie brzęczenie napędu - przyczyna?  (Przeczytany 6466 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Grzechotanie brzęczenie napędu - przyczyna?
« dnia: Styczeń 29, 2021, 10:26:52 am »

Offline Rumcajs

  • Pielęgniarz
  • Nowicjusz
  • Wiadomości: 60
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Caro Plus 2001
Koledzy, od kilku dni coś zaczęło mi brzęczeć, grzechotać podczas jazdy. Ciężko mi stwierdzić czy to bardziej z przodu czy z tyłu. Raz jest tylko na luzie jak zmieniam bieg, innym razem jest na biegu. Obroty w sumie tutaj nie mają nic do tego, tak samo temperatura, czy zimny czy po przejechaniu iks kilometrów. Żadnych dolegliwości podczas jazdy nie zauważyłem. Co jedynie to hamulce z tyłu trochę niefajnego dźwięku dawały podczas hamowania, ale jak się auto rozruszało to było dobrze. Jednak to nie ten sam dźwięk. Przesyłam również filmik nagrany na bardzo szybko - sic! w pionie! ale do odsłuchania wystarczy.

Bujałem autem i nic nie słychać, wydechem próbowałem ruszać i też nic, wał też próbowałem ruszyć ale ani drgnie. We wrześniu zmieniałem oleje. To pojawiło się dosłownie nagle, nie było wcześniej nic innego.

Raz te dźwięki są, raz ich nie ma i auto jedzie fajnie jakby nigdy nic. Na filmie widać, że ucisza się po wciśnięciu sprzęgła, ale innym razem zaczyna brzęczeć właśnie przy wciśnięciu, a po puszczeniu cisza.

https://youtu.be/Ob84kpQiXXk
Kto nie miał Poloneza niech żałuje. Kto ma, niech szanuje.

Odp: Grzechotanie brzęczenie napędu - przyczyna?
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 29, 2021, 10:33:09 am »

Offline śledzik

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 2861
  • Płeć: Mężczyzna
    • Honda Accord CL9 05r +200KM
Czy dzwiek sie pojawia i znika i zmienia sie zaleznie od tego czy odpuszczasz gaz i dodajesz? Wstepnie stawiam na most
Był: PN Caro 95r 1.6 OHV -> 1.4 16V -> 1.4 16V -> 1.6 16V PN Caro 96r 1.8 16V -> 2.9 12V V6 PN Caro Plus 01r 1.6 16V -> 1.8 16V VVC 160KM
PN Caro 96r 1.6 8V + LPG -> 1.4 16V
Jest: PN Caro 96r 1.8 16v - Big valve i ostre walki. Nie długo dostanie turbo :)

Odp: Grzechotanie brzęczenie napędu - przyczyna?
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 29, 2021, 10:37:03 am »

Offline Rumcajs

  • Pielęgniarz
  • Nowicjusz
  • Wiadomości: 60
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Caro Plus 2001
Różnie. Jeżeli jest brzęczenie na biegu to dodanie gazu ucisza. Jeżeli jest na luzie to dodanie gazu nic nie zmienia - logiczne (chyba) - ale wbicie dowolnego biegu i cisza. Czasami grzechotanie jest cały czas, a innego dnia jadę cały czas i nie ma dźwięków.

Inaczej mówiąc

Na luzie brzęczy, daje bieg i cisza (bez gazu),
A kiedy indziej bieg i brzęczy, trochę gazu i cisza - albo wtedy luz i też cisza
« Ostatnia zmiana: Styczeń 29, 2021, 10:42:41 am wysłana przez Rumcajs »
Kto nie miał Poloneza niech żałuje. Kto ma, niech szanuje.

Odp: Grzechotanie brzęczenie napędu - przyczyna?
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 29, 2021, 10:56:37 am »

Offline śledzik

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 2861
  • Płeć: Mężczyzna
    • Honda Accord CL9 05r +200KM
Luz międzyzębny. Proponuje zalac most olejem 75w-140 a wczesniej wsluchac sie czy to dzwiek z tylu czy okolice skrzyni biegów
Był: PN Caro 95r 1.6 OHV -> 1.4 16V -> 1.4 16V -> 1.6 16V PN Caro 96r 1.8 16V -> 2.9 12V V6 PN Caro Plus 01r 1.6 16V -> 1.8 16V VVC 160KM
PN Caro 96r 1.6 8V + LPG -> 1.4 16V
Jest: PN Caro 96r 1.8 16v - Big valve i ostre walki. Nie długo dostanie turbo :)

Odp: Grzechotanie brzęczenie napędu - przyczyna?
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 29, 2021, 12:25:47 pm »

Offline mareks#1181

  • Klubowicz
  • Wiadomości: 1160
  • Płeć: Mężczyzna
    • Atu+ GSI
Bo jak brzęczenie to może jakaś blacha się poluzowała. Zobacz osłonę kolektora wydechowego i osłonę rozrusznika, czasami coś pęka lub nakrętki luļ śruby popuściły.

Odp: Grzechotanie brzęczenie napędu - przyczyna?
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 29, 2021, 14:39:15 pm »

Offline Multec

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 3762
  • Płeć: Mężczyzna
    • E46 325Ci | ROVER 45 1.8 | C+ 98 | Caro 1996 1.6 16V
U mnie brzęczenie słyszalne przy toczeniu się auta powodowała oberwana osłona uszczelniacza wałka głownego skrzyni biegów. Demontaż łącznika elastycznego, dwa smarki MIGiem i cisza.
"JAZDA PRÓBNA" c.d nastąpi...

Odp: Grzechotanie brzęczenie napędu - przyczyna?
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 29, 2021, 18:13:58 pm »

Offline diodalodz

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 2060
U mnie brzęczenie słyszalne przy toczeniu się auta powodowała oberwana osłona uszczelniacza wałka głownego skrzyni biegów. Demontaż łącznika elastycznego, dwa smarki MIGiem i cisza.
Albo osłona simmerigu w moście. Też się potrafi oberwać i dzwonić.

Odp: Grzechotanie brzęczenie napędu - przyczyna?
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 31, 2021, 11:44:34 am »

Offline Rumcajs

  • Pielęgniarz
  • Nowicjusz
  • Wiadomości: 60
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Caro Plus 2001
Wymieniłem ponownie olej plus do tego molibden od Mannola. Ogólnie cisza - ale i tak bywało, że jak jechałem to było cicho. Jednak jak zaczęło walić to tak samo jak wcześniej. Dzisiaj np waliło tylko na luzie, a na biegu spokój.

Co więcej, momentami było słychać dzwonienie, a nie to co nagrałem wyżej. Dzwonienie/piszczenie - dwa nakładające się dźwięki. Wczoraj jak oglądałem auto w garażu - nie mam kanału więc tylko lewarek to nie widziałem nic luźnego.

We wtorek podjadę na stację diagnostyczną i może coś szarpaki znajdą lub podniesienie auta i wrzucenie biegu i niech się koła kręcą.

Chyba że macie jakieś sugestie z tym dzwonieniem? Bo jak dzwoni to nie grzechocze/brzęczy. Bo jeśli na stacji nic nie znajdą albo będą sugestie, że to most, to demontaż miski i zobaczenie co się tam dzieje. Ale czy samo zobaczenie pozwoli mi wykryć przyczynę - czy będzie widać przyczynę czy niestety trzeba w ciemno wymieniać most?
« Ostatnia zmiana: Styczeń 31, 2021, 11:47:15 am wysłana przez Rumcajs »
Kto nie miał Poloneza niech żałuje. Kto ma, niech szanuje.

Odp: Grzechotanie brzęczenie napędu - przyczyna?
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 31, 2021, 12:09:31 pm »

Offline Morfina

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 878
  • Płeć: Mężczyzna
    • Caro V6
Może umierać łożysko wałka sprzęgłowego to od razu za dzwonem CBK083,u jednych jest cicho tak jak w polonezie Daniela a z kolei u mnie w atu drze się niemiłosiernie  <spoko>
Ślusarz, złodziej, łowca krasnali

Odp: Grzechotanie brzęczenie napędu - przyczyna?
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 05, 2021, 15:25:35 pm »

Offline Rumcajs

  • Pielęgniarz
  • Nowicjusz
  • Wiadomości: 60
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Caro Plus 2001
Byłem na stacji, auto podniesiono, wrzucono jedynkę, koło można było zatrzymać ręką i wtedy diagnosta powiedział, że szarpie, a nie powinno szarpać co znaczy o luzach. Podjechałem do znajomego mechanika, jutro zdejmie klapę mostu i zajrzy do środka czy organoleptycznie coś widać bo dla niego to bardziej łożysko albo jakaś wewnętrzna osłona.
Kto nie miał Poloneza niech żałuje. Kto ma, niech szanuje.

Odp: Grzechotanie brzęczenie napędu - przyczyna?
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 05, 2021, 23:01:23 pm »

Offline wrb#1974

  • Klubowicz
  • Wiadomości: 2593
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Caro 1993. FIAT DOHC 1,6 "kwadrat". poległ w mojej obronie, w walce z przeważającymi siłami wroga.
w moście nie ma żadnych wewnętrznych, blaszanych osłon. nie luzy szarpią a wędrujące w oleju kawałki płytko zahartowanej powierzchni osi satelitów. oś w miejscu współpracy z satelitami nie posiada żadnych kanałów którymi olej mógłby dostać się między te powierzchnie. w rezultacie zaciera się w którymś satelicie i wyrywa z mocowania w koszu. okruchy żeliwa z kosza oraz twarde kawałki powierzchni z osi dostają się między zęby współpracujących kół zębatych i blokują je.
Świat dla wszystkich, Polska dla Polaków. to nie rasizm, to prawo do bycia Panem we własnym Domu.

Odp: Grzechotanie brzęczenie napędu - przyczyna?
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 05, 2021, 23:09:48 pm »

Offline Rumcajs

  • Pielęgniarz
  • Nowicjusz
  • Wiadomości: 60
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Caro Plus 2001
Czyli rozwiązaniem może być wyczyszczenie wszystkiego, wypłukanie i zalanie ponownie nowym olejem? Czy jedynie wymiana mostu?
Kto nie miał Poloneza niech żałuje. Kto ma, niech szanuje.

Odp: Grzechotanie brzęczenie napędu - przyczyna?
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 06, 2021, 06:18:22 am »

Offline wrb#1974

  • Klubowicz
  • Wiadomości: 2593
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Caro 1993. FIAT DOHC 1,6 "kwadrat". poległ w mojej obronie, w walce z przeważającymi siłami wroga.
zacznij od płukania.
Świat dla wszystkich, Polska dla Polaków. to nie rasizm, to prawo do bycia Panem we własnym Domu.

Odp: Grzechotanie brzęczenie napędu - przyczyna?
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 10, 2021, 16:34:01 pm »

Offline Rumcajs

  • Pielęgniarz
  • Nowicjusz
  • Wiadomości: 60
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Caro Plus 2001
Problemem były dwa krzyżaki i podpora wału, dodatkowo wypłukano wszystko i zalano syntetycznym olejem 75W90. Po wymianie cisza :)
Kto nie miał Poloneza niech żałuje. Kto ma, niech szanuje.

Odp: Grzechotanie brzęczenie napędu - przyczyna?
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 10, 2021, 16:40:42 pm »

Offline mareks#1181

  • Klubowicz
  • Wiadomości: 1160
  • Płeć: Mężczyzna
    • Atu+ GSI
I dało tym się poruszać, toż drgania nadwozia powinny być niesamowite.

Odp: Grzechotanie brzęczenie napędu - przyczyna?
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 10, 2021, 18:58:47 pm »

Offline KGB

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 13824
  • Płeć: Mężczyzna
  • Antypartyzant
    • Plus Srebrne Caro
Problemem były dwa krzyżaki i podpora wału
stawialem na krzyzaki, bo teorie o rozalonym dyfrze zazwyzaj mozna wlozyc miedzy bajki,
ale co z podpora jest nie tak? lozysko padlo, czy tez ktos strzelil z dudy, ze trzeba wymienic,bo guma mu sie nie podoba ?
Cytat: Senn#1869
Nie odpowiadasz za forum, nie moderujesz go, nie masz statusu klubowicza wiec Twoje zdanie jest nic nie warte.

Odp: Grzechotanie brzęczenie napędu - przyczyna?
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 11, 2021, 00:31:17 am »

Offline banned

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 6570
  • Płeć: Mężczyzna
w moście nie ma żadnych wewnętrznych, blaszanych osłon. nie luzy szarpią a wędrujące w oleju kawałki płytko zahartowanej powierzchni osi satelitów. oś w miejscu współpracy z satelitami nie posiada żadnych kanałów którymi olej mógłby dostać się między te powierzchnie. w rezultacie zaciera się w którymś satelicie i wyrywa z mocowania w koszu. okruchy żeliwa z kosza oraz twarde kawałki powierzchni z osi dostają się między zęby współpracujących kół zębatych i blokują je.


Wreszcie wiem jak to się stało że w moim Polonezie zablokował się dyferencjał, po zdjęciu dekla było niby wszystko w porządku, a jak nalałem nowego oleju to problem zniknął.
Osiągi samochodów FSO fabrycznie mierzone z 5 osobami i 50kg bagażu na pokładzie.
Kupię części nadwozia Polonez Plus kolor 44E

Odp: Grzechotanie brzęczenie napędu - przyczyna?
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 12, 2021, 12:31:20 pm »

Offline Rumcajs

  • Pielęgniarz
  • Nowicjusz
  • Wiadomości: 60
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Caro Plus 2001
Podpora została wymieniona go guma była sparciała i łatwo wychodziła z tej całej obejmy. Odnośnie krzyżaków to były wyrobione / zatarte.

Jednak pojawił się nowy problem jakim jest wibrowanie powyżej danych prędkości. Wiadomo - wyważyć, ale w okolicy firma która to robi mówi, że nie wyważy wału od poloneza.

Zamówiłem nowy używany wał. Mechanik twierdzi, że jest różnica 5cm - nie zrozumiałem w którą stronę, ale że chyba ten nowy jest dłuższy... I mocowanie jakieś inne.

https://allegro.pl/oferta/wal-pedny-napedowy-fiat-125p-fso-polonez-okazja-9774302250

Skąd w ogóle różnica długości wału skoro jest wyciągnięty ze zwykłego plusowego benzyniaka 1.6?
Kto nie miał Poloneza niech żałuje. Kto ma, niech szanuje.

Odp: Grzechotanie brzęczenie napędu - przyczyna?
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 12, 2021, 14:30:45 pm »

Offline śledzik

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 2861
  • Płeć: Mężczyzna
    • Honda Accord CL9 05r +200KM
To mocowanie do skrzyni jest wysuwane. Być może tam leży przyczyna. Tylko od Trucka może być dłuższy ale to chyba tylko od podpory do mostu
Był: PN Caro 95r 1.6 OHV -> 1.4 16V -> 1.4 16V -> 1.6 16V PN Caro 96r 1.8 16V -> 2.9 12V V6 PN Caro Plus 01r 1.6 16V -> 1.8 16V VVC 160KM
PN Caro 96r 1.6 8V + LPG -> 1.4 16V
Jest: PN Caro 96r 1.8 16v - Big valve i ostre walki. Nie długo dostanie turbo :)

Odp: Grzechotanie brzęczenie napędu - przyczyna?
« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 13, 2021, 11:36:24 am »

Offline Rumcajs

  • Pielęgniarz
  • Nowicjusz
  • Wiadomości: 60
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Caro Plus 2001
Mocowanie do skrzyni ma inny rozstaw śrub, a do tego u mnie są śruby 12, w kupionym 10. Podpora jako punkt stały - mocowanie do mostu widać że jest dłuższe. No i krzyżaki w jednej płaszczyźnie są zatarte.
Kto nie miał Poloneza niech żałuje. Kto ma, niech szanuje.