Autor Wątek: -----===== Co zrobiłem dziś w moim aucie **2022** =====-----  (Przeczytany 54330 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Odp: -----===== Co zrobiłem dziś w moim aucie **2022** =====-----
« Odpowiedź #80 dnia: Styczeń 17, 2022, 21:11:34 pm »

Offline Buźka

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 5099
  • Płeć: Mężczyzna
    • Klimatyzowany Caro Plus 1.4 GTI '01
to dobrze, ze nie tracilem czasu, bo interesuja mnie 3-ramienne,
z Bravy przed liftem (po lifcie moze tez takie byly, ale moglo sie cos zmienic) jest ladna, ta ze Sieny (chyba najstarsza, bo byly tez inne nie ciekawe) tez niezla,
jak przyjda to porownam na zywo
No, ja dzisiaj na złomie przejrzałem różne auta, ale jakos najbardziej mi podpasowała ta z mazdy. Było trochę podobnych, trójramiennych, ale jakoś ta mnie urzekła. Czteroramiennej nie chciałem, choć były różne. Mierzyłem ich kilka i prawie każda ma te 37 cm średnicy, ale jednak trójramienna lepiej lezy w dłoniach, a przyzwyczaiłem się w toyocie. Ta polonezowa nie pasuje nijak do plusa, bo zaokrąglone kształty deski itd, słabo współgrają z tą kiera, która dobrze wygląda w minusie. W kombi ta trójramienna lepiej pasuje, ale jak dla mnie, to trochę taka napompowana jest. Pisałem wcześniej z telefonu, wiec małe sprostowanie. Dałem 50 pln. Nie jest zbytnio wytarta, po prostu troszkę wyślizgana, ale nie przetarta. Były jeszcze 2 takie jak ta, ale w gorszym stanie. To jest taka kiera dokładnie.

Odciąłem jej od dołu ten wystający kawałek odlewu z frezem, zeszlifowałem na równo z całym odlewem kierownicy, potem rozwierciłem otwór na takie skromne 29,5 mm, bo tulejka z frezem z kierownicy poloneza, ma zewnętrzny wymiar równe 30 mm. Potem wcisnąłem to na prasie i wywierciłem dwa otwory w tej blasze przyspawanej do tulejki i całość skręciłem z kierownicą, za pomocą fabrycznych otworów, które tam już były. Nawet bez tego by się to trzymało, bo wciśnięte było na twardo, ale lepiej skręcić.

Wcisnąłem to od góry, żeby kierownica zeszła maksymalnie do dołu, bo gdybym to przykręcił od dołu (a można) to by była zbyt wysoko, a przynajmniej dla mnie, bo może ktoś inny by tak chciał. Ona ma odsadzenie na grubość koła kierownicy poloneza, więc i tak będzie ciut wyżej, a nie chciałem, żebym musiał potem do manetek daleko sięgać. Tak jest dobrze.
Od spodu wygląda to tak. Tulejka z poloneza wystaje na połowę swojej nominalnej długości, ale tyle wystarczy.

No i teraz musiałem wkleić ten pierścień od klaksonu na poxipol, bo całość z tym plastikiem już nie podejdzie. Obciąłem tą plastikową przekładkę na wysokości tego pierścienia i jest akuratnie. Odciąłem te dwie blaszki od tego pierścienia, a zostawiłem tylko ten jeden, gdzie podpina się przewód. Jeszcze tylko trzeba wkręcić jakąś śrubę, żeby wchodziła w wycięcie w tym kółku do wyłączania kierunkowskazów i można ją montować.

Tak to wygląda od góry.

Myślałem jeszcze nad ta multifunkcją, że można by te dwa podłużne przełączniki z prawej i lewej strony, wykorzystać do sterowania szybami, bo mam na przekaźnikach, więc to nie problem. Byłby fajny bajer i wygoda, bo tak, to trzeba gmerać za przełącznikami na konsoli. Jakby dobrze pomyśleć, to pewnie szło by też wykorzystać któryś inny przełącznik do przełączania pomiędzy przednimi i tylnymi szybami, przekazując "sygnał" z przełączników do odpowiednich przekaźników. Ale to już teoria. Nie zabrałem ze złomu tych pierścieni, które są pod kierownicą, ale tez nie mam za bardzo pomysłu, jak to upchnąć pod kierownicą w polonezie, ale kusi mnie to bardzo, bo to fajna i wygodna sprawa. To niby było tylko do sterowania radiem, ale można to wykorzystać do czegokolwiek. Kwestia zamontowania tych "ślizgów". Ktoś może wie, cz te przełączniki są podświetlane? Bo chyba nie.
Btw, w tej maździe był całkiem fajny podłokietnik i jakby się pobawił w dorobienie tych mocowań, to bez problemu do polka by do zamontował. W nim są tam nawet wsadzone przełączniki do podgrzewania foteli. Chyba się trzeba będzie tam wybrać raz jeszcze. Strasznie dzisiaj zimno było, bo bym się nie spieszył.

Odp: -----===== Co zrobiłem dziś w moim aucie **2022** =====-----
« Odpowiedź #81 dnia: Styczeń 17, 2022, 21:17:01 pm »

Offline CieniaczRider

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 514
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Caro Plus
50zł za taką kierę? Będę musiał zapolować na jakąś, bo u mnie w Mazdzie już przetarta :P

Odp: -----===== Co zrobiłem dziś w moim aucie **2022** =====-----
« Odpowiedź #82 dnia: Styczeń 17, 2022, 21:22:36 pm »

Offline Tales

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1307
  • Płeć: Mężczyzna
    • FSO Polonez Caro 1.6GLE
Jakbyś się postarał to chyba mógłbyś wykorzystać te przyciski z właściwym przeznaczeniem. Szkoda że zagłębienie na logo nie jest okrągłe bo można by wstawić logo FSO.

Odp: -----===== Co zrobiłem dziś w moim aucie **2022** =====-----
« Odpowiedź #83 dnia: Styczeń 17, 2022, 21:24:07 pm »

Offline Tales

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1307
  • Płeć: Mężczyzna
    • FSO Polonez Caro 1.6GLE
co za zbieg okolicznosci, wczoraj(dzisiaj) w nocy kupilem dwie kierownice na przymiarki, jedna od sieny, druga od bravy za 30 i 40 pln,
kupilem na alledrogo, bo na szrocie raczej taniej by nie sprzedali,
co prawda nie pytalem, ale i tak stala tylko marea kombi i nie wiem,czy kiere ma taka jak brava
To najlepsza metoda kupowania używanych części. Przynajmniej nie ma problemów z ewentualnym zwrotem.

Odp: -----===== Co zrobiłem dziś w moim aucie **2022** =====-----
« Odpowiedź #84 dnia: Styczeń 17, 2022, 21:38:44 pm »

Offline Buźka

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 5099
  • Płeć: Mężczyzna
    • Klimatyzowany Caro Plus 1.4 GTI '01
50zł za taką kierę? Będę musiał zapolować na jakąś, bo u mnie w Mazdzie już przetarta :P
No, 50. Oni tam mają ceny spoko. Poduszkę pasażera, tą w deskę do Yariski też tam kupowałem i tez 50 dałem. Drugą, tą do kierownicy, kupowałem na złomie za Tarnowem, to 100 musiałem zabulić i kawał drogi. Na tym bym za 100 kupił obie poduszki razem z kierą. W tej maździe poduszka była ok. ale w polonezie nie do wykorzystania, to odkręciłem tylko ten "nabój" z niej. Są tam jeszcze co najmniej dwie takie kiery, ale już w gorszym stanie, niż ta moja, przetarte trochę.
No i zapomniałem wrzucić jeszcze zdjęcia z przymiarki, jak to plus minus na aucie wygląda

Jak na mój gust, to całkiem fajnie.

Jakbyś się postarał to chyba mógłbyś wykorzystać te przyciski z właściwym przeznaczeniem.
Wiesz co, nie mówię nie, bo kierownice multifunkcyjne, zawsze mi się podobały. Nawet, gdyby te przełączniki nie działały, to i tak zostaje aspekt wizualny. W każdym razie, nie mam aż tak dużej wiedzy w dziedzinie elektroniki, żeby sobie z tym poradzić. Gdybym jakoś tam wsadził te fabryczne ślizgi, to mogę bezproblemowo ogarnąć sterowanie szybami, jak pisałem, ale sterowania radiem, to już chyba nie dam rady. To było dostosowane do fabrycznego radia, a jak jest z takimi "dokładanymi" to nie wiem. ja mam tanie radio, kupione w biedronce, więc wiesz.
Szkoda że zagłębienie na logo nie jest okrągłe bo można by wstawić logo FSO.
Ja tu problemu nie widzę. Trzeba by wyjąć/odkleić to logo mazdy i wysłać tam, gdzie te naklejki dorabiają i po prostu zrobić żelowy znaczek w tym kształcie, ale z logo FSO na srebrnym tle, jak na dekielkach kół i też by było ładnie. To logo jak na gilu, to średnio mi się podoba. Ewentualnie logo DAEWOO-FSO, jak na plusowej kierownicy, tylko też czarne litery na srebrnym tle, jak na dekielkach w plusach, ale trzeba by to małą czcionką zrobić, żeby się zmieściło. Na upartego, to obszyć całą kierę wraz z przyciskiem klaksonu i wtedy przykleić ładnie logo FSO, tylko takie z ostatnich plusów, jakie było na grilu, czyli sam "chromowany" znaczek.
Było tam bardzo dużo przeróżnych kierownic, ale ciężko mi się było zdecydować, a chciałem trójramienną. Oplów trochę różnych jest i niektóre też były ładnawe te kiery. Tą wykręciłem i poszedłem od razu przymierzyć do poloneza, bo stoi jeden (w sumie dwa) żeby nie brać tego na darmo. Ta kierownica podeszła by bez przeróbek, ale mała zbyt małą średnicę otworu, bo sam frez, to chyba nawet jest identyczny. Tam to jest zrobione tak, że stalowa tulejka jest zalana w aluminium i po zewnątrz jest kwadratowa, żeby się to dobrze trzymało w aluminium. Gwarantuję, że tym sposobem, jakim ja to robiłem, da się zamontować niemal każdą kierownicę.Potrzebujemy tylko tulejki z frezem z fabrycznej kiery, najlepiej jakieś innej, żeby było co założyć, jakby nam nie wyszło  :P

Odp: -----===== Co zrobiłem dziś w moim aucie **2022** =====-----
« Odpowiedź #85 dnia: Styczeń 17, 2022, 22:05:58 pm »

Offline utek

  • utek#1915
  • Sympatyk
  • Wiadomości: 3692
  • Płeć: Mężczyzna
  • kujawiak
Teraz poza kratkami nawiewów z Mazdy, masz jeszcze kierownicę. Jednak nie tylko korozja łączy FSO i Mazdę ;)

Odp: -----===== Co zrobiłem dziś w moim aucie **2022** =====-----
« Odpowiedź #86 dnia: Styczeń 17, 2022, 22:18:42 pm »

Offline kliper

  • Nowicjusz
  • Wiadomości: 52
    • Bosch 97 -> 1.4
sworzen padl, czy gumka tylko ?
Sworzeń. Pewnie nie zauważyłem pękniętej gumki, a zimowa pora nie sprzyja.

Odp: -----===== Co zrobiłem dziś w moim aucie **2022** =====-----
« Odpowiedź #87 dnia: Styczeń 17, 2022, 22:23:37 pm »

Offline Buźka

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 5099
  • Płeć: Mężczyzna
    • Klimatyzowany Caro Plus 1.4 GTI '01
Teraz poza kratkami nawiewów z Mazdy, masz jeszcze kierownicę. Jednak nie tylko korozja łączy FSO i Mazdę ;)
No, ponoć gniją. Ale na tym złomie jest pełen przekrój aut i prawie każde coś tam na sobie ma. Jak nie z zewnątrz, to może pod spodem, czego nie widać. Tam stoi tak na oko z pięć mazd, jedna tak nawet nowawa się wydaje, ale dostępu do niej nie było, bo zastawiona ze wszystkich stron. A tak najwięcej, to jest niemieckich furek, vw, audi, ople, skody i seaty, czyli wszystko rodowód niemiecki. Stoi nawet jakieś mitsubishi, chyba jakiś lancer, czy coś, takie dosyć ładne z zewnątrz. No i pogadałem chwilę z właścicielem, bo mnie dobrze zna, no i gadał, że "trzeba będzie się podnieść na cenach, bo wszyscy wszędzie podnoszą i nowych części brakuje" Ostatnio tam naprawdę przybyło tych aut. Niedawno byłem przecież, a już dzisiaj widziałem kilka, których wcześniej nie było. le jak tą "ekologię" widzę, jak oni tam to rozbierają, to mnie szlag trafia, że mi nie wolno własnego auta rozebrać pod domem, bo zatruję środowisko, a tam jest kupa błota wymieszana z płynami, śrubami i szkłem i jest git. Nie twierdzę, że nie istnieją stacje demontażu z prawdziwego zdarzenia, ale ta do nich nie należy. Może dlatego jest tanio, coś za coś.

Odp: -----===== Co zrobiłem dziś w moim aucie **2022** =====-----
« Odpowiedź #88 dnia: Styczeń 17, 2022, 23:11:55 pm »

Offline Morfina

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 880
  • Płeć: Mężczyzna
    • Caro V6
Teraz jeszcze załatw sobie na tym szrocie drugą do poloneza żeby mieć na podmianę przed przeglądem bo żaden normalny diagnosta tego nie puści z tymi dwoma śrubkami M6  <spoko> Mi przy kierownicy z malucha kręcił nosem mimo że ona pasuje bez rzeźbienia to co dopiero z czymś takim
Ślusarz, złodziej, łowca krasnali

Odp: -----===== Co zrobiłem dziś w moim aucie **2022** =====-----
« Odpowiedź #89 dnia: Styczeń 17, 2022, 23:46:12 pm »

Offline Buźka

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 5099
  • Płeć: Mężczyzna
    • Klimatyzowany Caro Plus 1.4 GTI '01
Teraz jeszcze załatw sobie na tym szrocie drugą do poloneza żeby mieć na podmianę przed przeglądem
Spokojna twoja rozczochrana. Tu są grubsze rzeczy do zmiany przed przeglądem, a nie tylko kiera. A kierownic do poloneza mam w domu z 8. To jest kwestia pieciu minut i już jest kiera fabryczna.
żaden normalny diagnosta tego nie puści z tymi dwoma śrubkami M6
To znajdę jakiegoś nienormalnego. Dla twojej wiadomości, śruby są M8, ale tulejka z frezem jest wbita na prasie na ciasno, a śruby są tylko w razie W. Żeby to zobaczył, to musiałby odkręcić przycisk klaksonu, bo od spodu nic nie widać. A zresztą, kierę się zmieni, w razie czego. Niektórzy tutaj maja połowę auta pocięte i poprzerabiane i przeglądy przechodzą.

Odp: -----===== Co zrobiłem dziś w moim aucie **2022** =====-----
« Odpowiedź #90 dnia: Styczeń 18, 2022, 00:30:58 am »

Offline Tales

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1307
  • Płeć: Mężczyzna
    • FSO Polonez Caro 1.6GLE
Przegląd to pikuś. W razie wypadku, czy nawet kolizji mogą być spore problemy. Ekstremalnym przypadku skończy się nawet #.
Pamiętacie pomarańczowe BMW z Warszawy? Auto przegląd miało, ale biegli orzekli że hamulce, zwieszenie i coś tam pewnie jeszcze było rzeźbione. Gość trafił do więzienia na chyba 15lat jak dobrze pamiętam.

Odp: -----===== Co zrobiłem dziś w moim aucie **2022** =====-----
« Odpowiedź #91 dnia: Styczeń 18, 2022, 01:17:30 am »

Offline Buźka

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 5099
  • Płeć: Mężczyzna
    • Klimatyzowany Caro Plus 1.4 GTI '01
I pomyśleć, że jesteśmy na forum, które ma w nazwie "tuning". Wszystko się zgadza, więc jak to się ma do przeróbek, które tutaj wszyscy robią? Silniki, hamulce, koła, zawieszenia, przy których zmiana kierownicy, to zwykła kosmetyka? A żeby zacytować klasyka:
Cytuj (zaznaczone)
To co "kur*" wolno, jak nic nie wolno?

Odp: -----===== Co zrobiłem dziś w moim aucie **2022** =====-----
« Odpowiedź #92 dnia: Styczeń 18, 2022, 01:58:45 am »

Offline Daniel#1984

  • Democratic Republic Of Boland
  • Moderator
  • Wiadomości: 4670
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kukle City
    • 1.6 Abimex 1996 LPG
A żeby zacytować klasyka:
To co "kur*" wolno, jak nic nie wolno?

Wrzucić szesnachę, groki i pomarańczowe kierunkowskazy i nalepkę "jeżdżę klasykiem, gardzę plastikiem" :)
« Ostatnia zmiana: Styczeń 18, 2022, 02:00:33 am wysłana przez Daniel#1984 »
Z kolan wstajemy, łbem w sufit je...

Odp: -----===== Co zrobiłem dziś w moim aucie **2022** =====-----
« Odpowiedź #93 dnia: Styczeń 18, 2022, 05:08:40 am »

Offline Ciastek

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1294
  • Płeć: Mężczyzna
  • PN 1.8 16v, AR 147 1.9jtd, Ducati Monster 900
Gość trafił do więzienia na chyba 15lat jak dobrze pamiętam.
.

7 lat 10 miesięcy czapy dostał i 15 lat zakaz prowadzenia pojazdów
W samochodzie miał m.in zdemontowany układ ABS

Odp: -----===== Co zrobiłem dziś w moim aucie **2022** =====-----
« Odpowiedź #94 dnia: Styczeń 18, 2022, 05:27:45 am »

Offline Bocian_s#313

  • Klubowicz
  • Wiadomości: 7254
  • Płeć: Mężczyzna
    • Borostworek niepospolity 1,8 16V
Rzeźba rzeźbie nierówna... Co innego fabryczny zacisk na fabrycznej tarczy kotwicznej a co innego jakiś "adapter" z kawałka złomu ...

Ale fakt jeden i drugi to modyfikacja fabryki więc naruszenie homologacji. Dla prawników sprawa jednoznaczna i oczywista.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 18, 2022, 05:30:44 am wysłana przez Bocian_s#313 »
Pozdrawiam
Bocian_s#313
POLONEZ nie umiera nigdy!!
Wycisnąłem silnik jak cytrynę: 136.9KM@5140RPM i 198,1Nm@4268RPM  <shock> :d
Cytat: snikers
wierz mi, z perspektywy kogoś kto kilka lat jest na forum, męczące jest ciągłe czytanie o tym samym.

Odp: -----===== Co zrobiłem dziś w moim aucie **2022** =====-----
« Odpowiedź #95 dnia: Styczeń 18, 2022, 05:30:09 am »

Offline Ciastek

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1294
  • Płeć: Mężczyzna
  • PN 1.8 16v, AR 147 1.9jtd, Ducati Monster 900
Wsadziłem wczoraj farmonta f400 zamiast f300 w którym posypała się ponoć słynna mosiężna zębatka :(

Odp: -----===== Co zrobiłem dziś w moim aucie **2022** =====-----
« Odpowiedź #96 dnia: Styczeń 18, 2022, 05:32:01 am »

Offline Bocian_s#313

  • Klubowicz
  • Wiadomości: 7254
  • Płeć: Mężczyzna
    • Borostworek niepospolity 1,8 16V
A wiesz może o co biega z tymi oznaczeniami f300 f400?
Pozdrawiam
Bocian_s#313
POLONEZ nie umiera nigdy!!
Wycisnąłem silnik jak cytrynę: 136.9KM@5140RPM i 198,1Nm@4268RPM  <shock> :d
Cytat: snikers
wierz mi, z perspektywy kogoś kto kilka lat jest na forum, męczące jest ciągłe czytanie o tym samym.

Odp: -----===== Co zrobiłem dziś w moim aucie **2022** =====-----
« Odpowiedź #97 dnia: Styczeń 18, 2022, 05:36:29 am »

Offline Ciastek

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1294
  • Płeć: Mężczyzna
  • PN 1.8 16v, AR 147 1.9jtd, Ducati Monster 900
Farmont f300 ma korbke i płynną regulacje położenia szyby (kąta) szybę wyciąga się w chwilę po zwolnieniu blokady. F400 ma klamkę i chyba 3 albo 4 mozliwe położenia, zaś szybę wyciąga się dość problematycznie.

Wymiary szyb, ramek identyczne

Odp: -----===== Co zrobiłem dziś w moim aucie **2022** =====-----
« Odpowiedź #98 dnia: Styczeń 18, 2022, 09:09:31 am »

Offline Tomasz#1969

  • Moderator
  • Wiadomości: 3033
  • Płeć: Mężczyzna
    • Caro '96 & Truck '93 & N126e '83 & 960'95 & E430'98 & Rexton'02 & 1/2CCS 1.2 16V
U nas na garażu kolejne nie-polonezowate auto  <ok>

Kupione na spółę z kumplem do zabawy w sumie każdy z nas kiedyś marzył o CC  ]:->

OHV roxx


Cytat: turbonez
Forum nie jest od bicia konia tylko od konstruktywnych komentarzy .

Odp: -----===== Co zrobiłem dziś w moim aucie **2022** =====-----
« Odpowiedź #99 dnia: Styczeń 18, 2022, 11:32:10 am »

Offline Daniel#1984

  • Democratic Republic Of Boland
  • Moderator
  • Wiadomości: 4670
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kukle City
    • 1.6 Abimex 1996 LPG
Szport  <cwaniak2> On nie ma światła cofania?

W moim z kolei nie robię nic ze względu na zimno, kupiłem jedynie maty wytłumiające, którymi dodatkowo chcę wyciszyć nadkola i leżą w garażu. I jeździ po soli, co mnie boli, że aż zrymuję  <smutny>

Sam chciałem kupić żuka na chwilę do przeprowadzki (tym razem kierunek Sosnowiec->Katowice), ale w tym momencie finanse nie pozwalają i będę musiał pożyczyć na czas przenosin... karawan "bellę" <lol> Ciekawe, jak się sprawdzi w roli auta transportowego.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 18, 2022, 11:34:51 am wysłana przez Daniel#1984 »
Z kolan wstajemy, łbem w sufit je...