Autor Wątek: Olej, syntetyczny czy mineralny a jeśli już wymieniać to na jaki? - dyskusja  (Przeczytany 63336 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Odp: Olej, syntetyczny czy mineralny a jeśli już wymieniać to na jaki? - dyskusja
« Odpowiedź #160 dnia: Marzec 18, 2018, 10:23:09 am »

Offline mateo#1939

  • Klubowicz
  • Wiadomości: 1340
  • Płeć: Mężczyzna
    • C22XE
Moim zdaniem lejta co chceta, mineralny, polsyntetyk, systetyk. Zmieniajcie go co 5 tys mineralny 8 tys syntetyk.

Ja ostatnie lata lajem do Hiluxa dwoch TDI i kraktora 10w40, szef skompi beczka 208l 350 euro. Wymiana co 6-7 tys km lub 200 roboczo godzin. W styczniu rozwalilem miske olejowa  Caddy 2.0TDI, silnik czysty w srodku, a nalatanem ma na tym oleju ponad 70 tys, drugie TDI ma ponad 300tys z czego blisko 100tys na 10w40. Perkinsowi nic nie zaszkodzi o niego sie nie martwie choc dostaje ostro w dupe.

Skracajcie interwaly wymiany.
Cytat: Senn#1869
A to SS-man sie nam pojawil

Odp: Olej, syntetyczny czy mineralny a jeśli już wymieniać to na jaki? - dyskusja
« Odpowiedź #161 dnia: Marzec 18, 2018, 12:19:49 pm »

Offline statystyczny_polak

  • Nowicjusz
  • Wiadomości: 96
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Kombi 1.6MPi
Kogo obchodzi na tym forum PERKINS  <co>

Odp: Olej, syntetyczny czy mineralny a jeśli już wymieniać to na jaki? - dyskusja
« Odpowiedź #162 dnia: Marzec 18, 2018, 15:55:28 pm »

Offline Chińczyk

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 343
  • Płeć: Mężczyzna
    • Daewoo-FSO Polonez Caro Plus 1.6 GSi 1999
Moim zdaniem lejta co chceta, mineralny, polsyntetyk, systetyk. Zmieniajcie go co 5 tys mineralny 8 tys syntetyk.

Skracajcie interwaly wymiany.

Może nie popadajmy ze skrajności w skrajność. Kiedyś z biedą ludzie co 15k km wymieniali, teraz się nauczyli co 10k km ale jeszcze mniej ? Owszem, mój Valvoline 10w40 po 5k km jest już lekko "czarnawy", ale żeby za 3k km go wymienić ? Ja jeżdżę mało, ale jak ktoś robi więcej jak 1000km miesięcznie to zaczyna być gra nie warta świeczki i zaraz dojdzie do tego, że co weekend będziemy wymieniać olej.

Ja nie wchodząc w tą polemikę (nie znam się na olejach więc się nie wypowiadam) wymieniam co 10k km (jak do tej pory szybciej silnik mi nie padnie  :P ) ale staram się na dobry olej. Czytałem na forach i polecali Valvoline 10w40, natomiast czytając tutaj posty sam już nie wiem czy to dobre, złe czy tragiczne...
Cytat: Zoltan#1930
czyli w domyśle, że jesteśmy debilami, co ewentualnie powiedzą gdzie młotkiem przywalić, a ci z forum prawnego wiedzą co i jak "z firmo" a kanapki smarują gównem?

Odp: Olej, syntetyczny czy mineralny a jeśli już wymieniać to na jaki? - dyskusja
« Odpowiedź #163 dnia: Marzec 18, 2018, 21:52:11 pm »

Offline KGB

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 13824
  • Płeć: Mężczyzna
  • Antypartyzant
    • Plus Srebrne Caro
wymiana co 10kkm ? bez jaj, ja zanim licznik nie wybije 18kkm to nawet nie sprawdzam, czy mam olej i filtr do wymiany,
nie po to kupuje oleje "syntetyczne" ,zeby brudzic sie tak samo czesto jak przy tanszym
Cytat: Senn#1869
Nie odpowiadasz za forum, nie moderujesz go, nie masz statusu klubowicza wiec Twoje zdanie jest nic nie warte.

Odp: Olej, syntetyczny czy mineralny a jeśli już wymieniać to na jaki? - dyskusja
« Odpowiedź #164 dnia: Marzec 18, 2018, 22:33:28 pm »

Offline Chińczyk

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 343
  • Płeć: Mężczyzna
    • Daewoo-FSO Polonez Caro Plus 1.6 GSi 1999
Ja KGB wzorując się na postach Strowgera i innych stwierdziłem, że 10k km to będzie idealnie. Długo mi zajmuje zrobienie 10k km więc nawet jak wymienię szybciej o te 5k km czy 8k km (jak Ty) to aż tak nie zubożeje, a przynajmniej będę spać spokojnie.  ;p
Cytat: Zoltan#1930
czyli w domyśle, że jesteśmy debilami, co ewentualnie powiedzą gdzie młotkiem przywalić, a ci z forum prawnego wiedzą co i jak "z firmo" a kanapki smarują gównem?

Odp: Olej, syntetyczny czy mineralny a jeśli już wymieniać to na jaki? - dyskusja
« Odpowiedź #165 dnia: Marzec 30, 2018, 11:24:09 am »

Offline fripin

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 233
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Caro 1.5 GLE
Będę niedługo zabierał się za wymianę oleju w OHV 1.5 gaźnikowym, bo rok już minął. Kupiłem Motula 5w40. Nie wiem na czym pracował ten silnik u poprzedniego właściciela, ani czym jest zalany obecnie. Podejrzewam, że mineral 10w40. Ostatnio jak zrzucałem pokrywę zaworów nie znalazłem żadnego szlamu, było czysto. Teraz pytanie - czy warto taki silnik płukać? Silnik jest raczej w poprawnej kondycji jak na swój przebieg (136tys.) - kompresja I-10,1    II-10,3    III-9,3    IV-10,2 Boję się, że od płukanki cały szlam może się odkleić i pływać sobie w oleju i w połączeniu z syntetykiem tylko sobie zaszkodzę. Samochód nie robi dużych przebiegów - poniżej 5k rocznie.

Co sądzicie?  <co>

Odp: Olej, syntetyczny czy mineralny a jeśli już wymieniać to na jaki? - dyskusja
« Odpowiedź #166 dnia: Marzec 30, 2018, 11:43:58 am »

Offline Daniel#1984

  • Democratic Republic Of Boland
  • Moderator
  • Wiadomości: 4632
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kukle City
    • 1.6 Abimex 1996 LPG
Znając życie masz tam wlany minerał 15W40, ewentualnie półsyntetyk, jak ktoś dbał o silnik i nie żydził. Jak pod pokrywą zaworów jest czysto, nie powinno się nic stać, takie cuda jakie opisałeś płukanka robi w jakichś zarżniętych silnikach z Niemiec z przebiegiem 500 kkm, z czego po 20kkm na jednym oleju. Kompresja nie jest jakaś cudowna :P. Wybór płukanki to Twoja decyzja, ja bym go jednak "przemył" i zalał nowy olej.
« Ostatnia zmiana: Marzec 30, 2018, 11:45:58 am wysłana przez daniel22 »
Z kolan wstajemy, łbem w sufit je...

Odp: Olej, syntetyczny czy mineralny a jeśli już wymieniać to na jaki? - dyskusja
« Odpowiedź #167 dnia: Marzec 30, 2018, 12:24:15 pm »

Offline Michał M#1985

  • Klubowicz
  • Wiadomości: 292
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Caro Plus 1.6 GLI & Polonez Atu Plus 1.6 GLI
Płukanka rozpuszcza zanieczyszczenia, bez obaw możesz płukać.

Odp: Olej, syntetyczny czy mineralny a jeśli już wymieniać to na jaki? - dyskusja
« Odpowiedź #168 dnia: Marzec 30, 2018, 13:54:21 pm »

Offline fripin

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 233
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Caro 1.5 GLE
Kompresja nie jest jakaś cudowna :P.
Nie jest cudowna - napisałem, że jest poprawna :D Remontu ten silnik nie widział jeszcze ale jak na 136 tys. i użytkowanie w mieście (przez poprzedniego właściciela) to i tak wydaje mi się, że źle nie jest. Do 140 testowo dał się rozbujać bez problemu. Remontowany będzie ale jeszcze nie teraz :P

Odp: Olej, syntetyczny czy mineralny a jeśli już wymieniać to na jaki? - dyskusja
« Odpowiedź #169 dnia: Marzec 30, 2018, 19:47:40 pm »

Offline Mardas#1946

  • Witajcie !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • Klubowicz
  • Wiadomości: 783
  • Płeć: Mężczyzna
    • ATU + GSI 1,6,2000 r. LPG-AL 700,70U,klimatyzacja Fab. kontrolka AFR
moim glownym kryterium jest stosunek ceny do jakosci, a to zupelnie cos innego niz cena,
dodatkowo nie lubie pier... ludowych madrosci i miejskich legend,
dekade temu jezdzilem na Lotosie i nasluchalem sie jaki to on goowniany jest, syf i smierc dla silnika - tylko ze moj silnik pracuje do dzis,a siewcy ziarna zwatpienia juz dawno zezlomowali swoje rodzyny zalewane castrolami i mobilami,
mam nieodparte wrazenie, ze na dzis pod haslem goownianego oleju figuruje nazwa Orlen, bo Lotos nagle jest spoko i cos musialo przejac jego reputacje,
a to pewnie z jednej beczki razem z tym Specolem rozlewaja ;]

dawno temu mialem zrobic test patelni i zapomnialem,
a chyba nawet gdzies mam patelnie do wyrzucenia ,wiec moze sie skusze - zobaczymy, ktory olej najdluzej wytrzyma przed zwegleniem,
w domu mam Lotosa 10W40, Orlena 10W40, ELFa 5W40, koncowke Lotosa 5W40 i Mobil1 0W40 (wystarcza krople do testu),
doloze jeszcze Militec1, motodoktora i rzepakowy

Haha dokładnie tak było jak piszesz KGB ,Lotos to szajs Castrol ,Mobil i Shell the best ! haha  <lol> Tak sobie czytam te komentarze i boki zrywam .ale cóż ,nowa generacja młodych ludzi i nowe koncepcje eksploatacji hehe  <lol> Powiem krótko osobiście na swoim GSI przetestowałem około 4 rodzaje olei silnikowych specyfikacji  5W40 ,5W50 ,5W30 i skończyłem na 0W30 dalej już nie eksperymentowałem ,bo uznałem że z tych olei jest najlepszy dla mojego silnika 5W50 nie będę opisywał szczegółów  bo testy skończyłem już b.dawno i nie pamiętam , ustaliłem jedno że moja OHV ka najlepiej pracuje na tym co wcześniej napisałem ,  a konkretnie na Mobil 1 Raily Formula 5W50 .Do dzisiaj go z powodzeniem stosuję i chyba nie szybko na coś innego zmienię .Jedno mnie tylko zastanawia skąd takie uwstecznienie do olei Orlenu ? Lotos podobna firma , a takim entuzjazmem emanuje wśród młodych ;polonezowiczów" ? chyba tylko dlatego że cena jest dość niska ! ,bo kiedy ja zaczynałem od lania Lotosu 5W40 a było to chyba z 18 lat temu ? to jego cena była grubo powyżej 100 zł  za 5 lub 4 l ? (bo nie pamiętam) znowu parametrami też nie odbiega ? i myślę że tu jest po prostu jakieś przekłamanie ? "bo komuś tam źle silnik pracował " i poszla taka opinia "w świat"  <lol> Odnośnie wałka rozrządu , bo i taki temat się też tu pojawił ,to osobiście od 18 lat jeżdżę na tym samym ,mam przejechane ponad 140 tys.kmw większości warunkach miejskich (90% ) i nie mam żadnych oznak zużycia ,rozrząd dość cicho pracuje inne elementy jak panewki nie słychać .Także myślę ,gdyby wszyscy użytkownicy po kupnie  polonezów od początku dbali o jego stan techniczny i wlewali olej syntetyczny co najmniej 5W40 bo tego wymagają hydropopychacze , a nie jakieś "badziewie " 15W40 , to by na pewno nie było tyle złego hehe co teraz czytam . i jeszcze jedno ,  przez pewien czas już po dotarciu ,stosowałem różne dodatki uszlachetniające do oleju ,co na pewno miało też i wpływ na trwałość wałka i innych elementów silnika .Ostatnio stosowałem Ceramizer i Xeramic , jakie wcześniej ,sorry ale nie pamiętam  <mysli>
Zatem miłego eksperymentowania i bezawaryjnej jazdy Koledzy  <spoko> <spoko> <spoko> <jupi> <jupi>
Mardas- Jimi wiecznie żywy !!!!!!!!!!!! ,a moje ATU nie do zdarcia !!!!!!


http://www.polskajazda.pl/Samochody/FSO/Polonez_ATU/108123

Odp: Olej, syntetyczny czy mineralny a jeśli już wymieniać to na jaki? - dyskusja
« Odpowiedź #170 dnia: Kwiecień 03, 2018, 10:27:55 am »

Offline fripin

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 233
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Caro 1.5 GLE
W święta było trochę czasu więc olej został wymieniony. Na poprzednim oleju przejechał 2k km. Po zalaniu płukanki na 10 minut na biegu jałowym po wyłączeniu chciałem odkręcić korek ale był zapieczony więc się z nim jeszcze mocowałem, jak puścił to stwierdziłem, że ten silnik ostygł więc dla pewności odpaliłem go jeszcze na jakieś 3-4minuty, żeby dobił do 90 stopni. Po odkręceniu korka wyleciał z niego czarny olej. Jeszcze w żadnym poprzednim samochodzie, w którym miałem okazję grzebać nie widziałem oleju w takim stanie.  <lol2>
Po zalaniu świeżego oleju. Pierwsze odpalenie i szok - w końcu z rury wydechowej nie ma habemus papam, łatwiej odpala, zawory (mimo że wyregulowane) to przestały dzwonić i przede wszystkim pracuje dużo ciszej. Dałem mu jeszcze popracować na luzie z 15minut, dolewka do max i testy. W mieście wielkich różnic nie doświadczyłem, natomiast poza miastem silnik lepiej się zbiera (jak na wysłużone OHV) i przy 3k-3,5k obrotów jest znacznie cichszy. Nie wiem czy to zasługa wypłukania syfu ze środka czy syntetyka - pewnie i jedno i drugie się do tego przyczyniło.  <jupi> Pozostaje kwestia czy się nie okaże, że mi cieknie silnik z innych miejsc (niż te o których wiem)  :P

Odp: Olej, syntetyczny czy mineralny a jeśli już wymieniać to na jaki? - dyskusja
« Odpowiedź #171 dnia: Kwiecień 03, 2018, 11:31:01 am »

Offline banned

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 6571
  • Płeć: Mężczyzna
Przy ostatniej wizycie w Hitlu natknąłem się na Orlen Platinum Classic Semisynthetic. W przeciwieństwie do 10zł droższego Lotosa, nie spełnia normy VW 505, z kolei w przypadku Lotosa 10W40 10-15zł dopłaty i przy obecnych cenach mamy 5W40 za koło 65zł.
Osiągi samochodów FSO fabrycznie mierzone z 5 osobami i 50kg bagażu na pokładzie.
Kupię części nadwozia Polonez Plus kolor 44E

Odp: Olej, syntetyczny czy mineralny a jeśli już wymieniać to na jaki? - dyskusja
« Odpowiedź #172 dnia: Kwiecień 03, 2018, 12:03:04 pm »

Offline Daniel#1984

  • Democratic Republic Of Boland
  • Moderator
  • Wiadomości: 4632
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kukle City
    • 1.6 Abimex 1996 LPG
No to chyba po tych ostatnich wpisach na forum w końcu został obalony na peteku mit, że olej 5W40 spowoduje wybuch silnika i olaboga, rozpuści uszczelki. Miło, że kolejna osoba się przekonała  ;p.

Za 2 miesiące będę wymieniał olej w 125p 1300 z mannola 5W40 na specola, zobaczymy, co spłynie z silnika po paru KKM i wielu latach jazdy na selektolu wcześniej. Wlecą też nowe uszczelniacze, żeby przestał bawić sie w dwusuwa. Tym razem zapodam też płukankę.
Z kolan wstajemy, łbem w sufit je...

Odp: Olej, syntetyczny czy mineralny a jeśli już wymieniać to na jaki? - dyskusja
« Odpowiedź #173 dnia: Kwiecień 03, 2018, 12:21:49 pm »

Offline fripin

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 233
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Caro 1.5 GLE
No silnik nie wybuchł mimo, że mu przedmuchałem gary konkretniej na jednym odcinku. Wiem, że olej mi spierdzielał przy uszczelce pompki paliwa i spod aparatu zapłonowego i tak zostało - nic z tym (jeszcze) nie robiłem. Doszło chyba pocenie spod korka spustowego (ale tego pewny nie jestem czy to był stary olej czy już świeży, bo miska jest usyfiona i ciężko poznać) Czy spod jakiegoś uszczelniacza zacznie się sączyć zobaczymy. Na tą chwilę jestem zadowolony.

Odp: Olej, syntetyczny czy mineralny a jeśli już wymieniać to na jaki? - dyskusja
« Odpowiedź #174 dnia: Kwiecień 03, 2018, 17:17:03 pm »

Offline statystyczny_polak

  • Nowicjusz
  • Wiadomości: 96
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Kombi 1.6MPi
Jeżeli zacznie się cokolwiek sączyć to nie jest wina oleju tylko nieszczelności w silniku. Proste.

Odp: Olej, syntetyczny czy mineralny a jeśli już wymieniać to na jaki? - dyskusja
« Odpowiedź #175 dnia: Kwiecień 03, 2018, 19:48:24 pm »

Offline KGB

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 13824
  • Płeć: Mężczyzna
  • Antypartyzant
    • Plus Srebrne Caro
Wlecą też nowe uszczelniacze, żeby przestał bawić sie w dwusuwa.
116c nie ma uszczelniaczy zaworowych, wiec trudno je wymienic ;p
Cytat: Senn#1869
Nie odpowiadasz za forum, nie moderujesz go, nie masz statusu klubowicza wiec Twoje zdanie jest nic nie warte.

Odp: Olej, syntetyczny czy mineralny a jeśli już wymieniać to na jaki? - dyskusja
« Odpowiedź #176 dnia: Kwiecień 03, 2018, 20:11:24 pm »

Offline Daniel#1984

  • Democratic Republic Of Boland
  • Moderator
  • Wiadomości: 4632
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kukle City
    • 1.6 Abimex 1996 LPG
A patrz, nie wiedziałem, teraz widzę, że są tam oringi. No to oringi.  :P
Z kolan wstajemy, łbem w sufit je...

Odp: Olej, syntetyczny czy mineralny a jeśli już wymieniać to na jaki? - dyskusja
« Odpowiedź #177 dnia: Kwiecień 04, 2018, 22:08:32 pm »

Offline CieniaczRider

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 512
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Caro Plus
Miał ktoś doświadczenia z olejami ELF ?

Jakieś sugestie, dziwne zachowania czy "olej jak olej"?

Odp: Olej, syntetyczny czy mineralny a jeśli już wymieniać to na jaki? - dyskusja
« Odpowiedź #178 dnia: Kwiecień 04, 2018, 22:58:16 pm »

Offline Daniel#1984

  • Democratic Republic Of Boland
  • Moderator
  • Wiadomości: 4632
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kukle City
    • 1.6 Abimex 1996 LPG
Oprócz tego, że ich 5W40 i 5W50 to hydrokraki i sami to przyznają, to raczej neutralne, ani w stronę złego, ani jakiegoś super.
Z kolan wstajemy, łbem w sufit je...

Odp: Olej, syntetyczny czy mineralny a jeśli już wymieniać to na jaki? - dyskusja
« Odpowiedź #179 dnia: Kwiecień 04, 2018, 23:05:12 pm »

Offline Gomulsky

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 3124
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Atu 16V GLi + Kombi 8V GSi
Podobno ELF jest rekomendowany do Renault. Matka na takim jeździła do początku marca. Silnik ciekł chyba z każdej możliwej szpary i chodził dość głośno. Teraz wleciał Lotos 5W40, ponieważ zrobiło się cieplej to może szarpnę się i umyję ten silnik poczekam chwilę i zobaczę czy dalej będzie ciekł czy przestanie. Generalnie ELF w tych testach z YT raczej na nic cudownego nie wygląda.

To może teraz jeszcze poruszmy temat olei przekładniowych. Ponieważ mam pewne podejrzenia, że w kombi olej w skrzyni i moście pamięta jeszcze Kazimierza Wielkiego stwierdziłem, że należałoby go zmienić. Jak zwykle stawiam na Lotos, na allegrogo napotkałem coś takiego:
http://allegro.pl/lotos-polsyntetyk-75w90-gl-5-olej-przekladniowy-5l-i6947425002.html
Co sądzicie? Jakie oleje sami macie zalane? Co polecacie ze sprawdzonych olei?