Autor Wątek: Olej, syntetyczny czy mineralny a jeśli już wymieniać to na jaki? - dyskusja  (Przeczytany 63301 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Odp: Olej, syntetyczny czy mineralny a jeśli już wymieniać to na jaki? - dyskusja
« Odpowiedź #240 dnia: Sierpień 18, 2018, 21:44:37 pm »

Offline Daniel#1984

  • Democratic Republic Of Boland
  • Moderator
  • Wiadomości: 4632
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kukle City
    • 1.6 Abimex 1996 LPG
To małpka na śmiałość i jedziemy z koksem. :)
Z kolan wstajemy, łbem w sufit je...

Odp: Olej, syntetyczny czy mineralny a jeśli już wymieniać to na jaki? - dyskusja
« Odpowiedź #241 dnia: Sierpień 19, 2018, 05:45:33 am »

Offline mp79

  • Autsajder
  • Sympatyk
  • Wiadomości: 3055
  • Płeć: Mężczyzna
    • truckło
No właśnie, Grejfrut#1980. Michał M zaprezentował swoje cacko. Chyba nie będziesz gorszy, co?  <cwaniak2>

Odp: Olej, syntetyczny czy mineralny a jeśli już wymieniać to na jaki? - dyskusja
« Odpowiedź #242 dnia: Sierpień 19, 2018, 18:49:58 pm »

Offline mp79

  • Autsajder
  • Sympatyk
  • Wiadomości: 3055
  • Płeć: Mężczyzna
    • truckło
Co oznacza ten bełkot? Pokażesz, czy się wstydzisz?

Odp: Olej, syntetyczny czy mineralny a jeśli już wymieniać to na jaki? - dyskusja
« Odpowiedź #243 dnia: Sierpień 19, 2018, 19:51:46 pm »

Offline mp79

  • Autsajder
  • Sympatyk
  • Wiadomości: 3055
  • Płeć: Mężczyzna
    • truckło

Pokażesz, czy się wstydzisz?

nie zamierzam... to nie jest obowiązkowe :)

Czyli przynajmniej wiem, która opcja. :)

ja cenie ludzi za to jakimi są, a nie co posiadają
No ale co Ci poradzę, kiedy tutaj łączy nas właśnie to, co posiadamy lub chcemy posiadać, a nie to, jacy jesteśmy.  <bezradny>
Tak czy owak, dla mnie koniec offtopu. Odpowiedź na swoje pytanie już między wierszami otrzymałem... <ok>

Odp: Olej, syntetyczny czy mineralny a jeśli już wymieniać to na jaki? - dyskusja
« Odpowiedź #244 dnia: Sierpień 19, 2018, 20:05:33 pm »

Offline KGB

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 13824
  • Płeć: Mężczyzna
  • Antypartyzant
    • Plus Srebrne Caro
Co oznacza ten bełkot?
nastepny piewca bełkotu sie znalazl - dzieli was tak wiele (majetnosc, madrosc, pracowitosc) ,a jednak laczy bełkot
No właśnie, Grejfrut#1980. Michał M zaprezentował swoje cacko.
kolejny temat w ktorym kolejnym postem żebrzesz o fotki,
normalnie przypomnialy mi sie slowa piosenki Nagłego Ataku Spawacza, ktore brzmialy tak :" ...czasami tylko patrzy, ale to też go podnieca..." ;>
Cytat: Senn#1869
Nie odpowiadasz za forum, nie moderujesz go, nie masz statusu klubowicza wiec Twoje zdanie jest nic nie warte.

Odp: Olej, syntetyczny czy mineralny a jeśli już wymieniać to na jaki? - dyskusja
« Odpowiedź #245 dnia: Sierpień 19, 2018, 20:10:25 pm »

Offline mp79

  • Autsajder
  • Sympatyk
  • Wiadomości: 3055
  • Płeć: Mężczyzna
    • truckło
Nie żebrzę o żadne fotki; zleź wreszcie ze mnie. Uwaga do Ciebie o czytaniu ze zrozumieniem - wciąż aktualna.

Odp: Olej, syntetyczny czy mineralny a jeśli już wymieniać to na jaki? - dyskusja
« Odpowiedź #246 dnia: Listopad 18, 2018, 23:06:54 pm »

Offline Daniel#1984

  • Democratic Republic Of Boland
  • Moderator
  • Wiadomości: 4632
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kukle City
    • 1.6 Abimex 1996 LPG
Co prawda wątek jest o olejach silnikowych, ale pojawił się olej specola 75W140, który można by zaaplikować do mostu. Parametry na papierze świetne, lepsze od droższych olejów innych producentów, zalewał go ktoś może? Ciekawe, czy jest tak samo dobry, jak ich olej silnikowy.

https://allegro.pl/specol-olej-przekladniowy-hipospec-gl-5-75w140-1l-i7446426668.html
« Ostatnia zmiana: Listopad 18, 2018, 23:14:38 pm wysłana przez daniel22 »
Z kolan wstajemy, łbem w sufit je...

Olej do skrzyni biegów
« Odpowiedź #247 dnia: Październik 12, 2021, 15:42:19 pm »

Offline CieniaczRider

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 512
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Caro Plus
Kupiłem filtr powietrza i oleju do Poldona ;) Także grubo lecę  <lol2>

Przyokazyjnie: do skrzyni 75W-90 czy coś innego?Już mam mętlik od czytania tematów, sam nie wiem czy 75W, czy 80W-może ktoś ostatnio coś zmieniał?

Odp: Olej do skrzyni biegów
« Odpowiedź #248 dnia: Październik 12, 2021, 17:03:44 pm »

Offline Daniel#1984

  • Democratic Republic Of Boland
  • Moderator
  • Wiadomości: 4632
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kukle City
    • 1.6 Abimex 1996 LPG
Chyba by trzeba było podwiesić temat, bo aż dziw, że się ktoś jeszcze zastanawia  <lol2>

Lej 75W90 GL-5, w wysokiej temperaturze smaruje tak samo/lepiej co 80W90, różnica taka, że na mrozach lżej chodzi skrzynia i nie zgrzyta.
« Ostatnia zmiana: Październik 12, 2021, 17:10:04 pm wysłana przez Daniel#1984 »
Z kolan wstajemy, łbem w sufit je...

Odp: Olej do skrzyni biegów
« Odpowiedź #249 dnia: Październik 12, 2021, 17:12:30 pm »

Offline CieniaczRider

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 512
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Caro Plus
Daniel coś mi się kojarzy, że ktoś wlał 80W coś tam (albo jakiś inny) i poprawiła się praca skrzyni biegów-dlatego postanowiłem odświeżyć temat, bo może natrafię na potwierdzenie tej informacji.

W sumie do tej pory wlewałem 75W-90, może nie ma co zmieniać :P

Odp: Olej do skrzyni biegów
« Odpowiedź #250 dnia: Październik 12, 2021, 20:51:35 pm »

Offline mihals

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 1143
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez ohv
Ja do swojego plusa zalałem 80w90 motula, skrzynia pracuje bez zmian. Do 75w90 osobiście podchodze sceptycznie, w dwóch polonezach mi drugi bieg zgrzytał na niej, a w jednym redukcja z piatki na czwórke kończyła się rownież konkretnym zgrzytem, nie mam pojęcia co się do tego przyczyniło, czy jakosc oleju czy zużycie skrzyni, która się nie "polubiła" z tą gęstością.
że ktoś wlał 80W coś tam (albo jakiś inny) i poprawiła się praca skrzyni biegów
pewnie tutaj :p http://forum.fsoptk.pl/index.php?topic=44044.120

Odp: Olej do skrzyni biegów
« Odpowiedź #251 dnia: Październik 12, 2021, 20:54:36 pm »

Offline mruk1313

  • OHV-FSO HEKO TEAM
  • Sympatyk
  • Wiadomości: 3429
  • Płeć: Mężczyzna
  • 19 lat z FSO
    • FSO POLONEZ CARO+ 1.6GSI 1998r. 60tyś km... i coś jeszcze x2......
Ja do swojego plusa zalałem 80w90 motula, skrzynia pracuje bez zmian. Do 75w90 osobiście podchodze sceptycznie, w dwóch polonezach mi drugi bieg zgrzytał na niej, a w jednym redukcja z piatki na czwórke kończyła się rownież konkretnym zgrzytem, nie mam pojęcia co się do tego przyczyniło, czy jakosc oleju czy zużycie skrzyni, która się nie "polubiła" z tą gęstością.
że ktoś wlał 80W coś tam (albo jakiś inny) i poprawiła się praca skrzyni biegów
pewnie tutaj :p http://forum.fsoptk.pl/index.php?topic=44044.120


A to ciekawe/........U mnie 80w90 bez zmian jak gwizdał tak gwiżdze.. Ale ten Pan coś chyba wyciszył się, chyb że to było wszystko ustawione sztuka dla sztuki.
FSO cars from POLAND
...........3xFSO.........

Odp: Olej do skrzyni biegów
« Odpowiedź #252 dnia: Październik 13, 2021, 01:25:32 am »

Offline Daniel#1984

  • Democratic Republic Of Boland
  • Moderator
  • Wiadomości: 4632
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kukle City
    • 1.6 Abimex 1996 LPG
Temat przewałkowany milion razy na forum i widzę bez zmian, myślenie, że im wyższa liczba przed "W" tym olej "gęściejszy"  <rotfl2>

"Gęstość", czyli lepkość oleju w temperaturze pracy jest taka sama dla 75w90 i 80w90. Michals, może kupiłeś kiepski 75w90 przeznaczony do np. tylnych mostów (coś typu pseudo-olej venol) i wlałeś do skrzyni, po czym kupiłeś "markowy" 80W90 trzymający parametry i przestała gwizdać... albo był to czysty przypadek :P Fuchs cytrac 75W90 który pływa u mnie w skrzyni jest bardziej "gęsty" od hipola 80W90 - fuchs ma lepkość dla 100 stopni 15,7, a hipol 15,5.

Od kilku lat, w tym od zakupu mojego caro leję do skrzyni 75w90 różnych firm, głośna była na początku, zanim zlałem z niej jakiegoś gluta świeżo po kupnie. Raz tylko zaliczyłem wpadkę z mannolem, który był chyba jakąś podróbą/słabą partią, i faktycznie skrzyni zdarzały się zgrzyty po bardzo mocnym rozgrzaniu oleju (czytaj: ciągła jazda po autostradzie 140 km/h przez parę godzin).
« Ostatnia zmiana: Październik 13, 2021, 01:28:45 am wysłana przez Daniel#1984 »
Z kolan wstajemy, łbem w sufit je...

Odp: Olej do skrzyni biegów
« Odpowiedź #253 dnia: Październik 13, 2021, 08:26:02 am »

Offline CieniaczRider

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 512
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Caro Plus
Nikt tu nie zasugerował, że im wyższa liczba przed "W" tym olej "gęściejszy"- trochę nadinterpretacja z Twojej strony  ;p

I widzisz, np. mihals odczuł różnicę w tych olejach.Teraz pytanie, czy to kwestia oleju, czy też Twoja wersja jest prawdziwa.

Swoja drogą wlałem kiedyś Venol do skrzyni (na początku przygody z FSO) i chodziła dużo lepiej, później zmieniłem na Fuchs-a i bez zmian.

Widzisz Daniel, właśnie po to "ruszyłem" ten temat po raz milionowy-Uprzedzasz przed Mannollem (a może to nie podróbka, tylko taki jest?) więc mogę go odrzucić (albo nie ryzykować)-swoją drogą wlałem go kiedyś do mostu chyba, ale do skrzyni mi się nie zdarzyło.

A przy okazji: jaką temperaturę osiąga olej w skrzyni i moście?

Odp: Olej do skrzyni biegów
« Odpowiedź #254 dnia: Październik 13, 2021, 13:55:06 pm »

Offline Daniel#1984

  • Democratic Republic Of Boland
  • Moderator
  • Wiadomości: 4632
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kukle City
    • 1.6 Abimex 1996 LPG
Nikt tu nie zasugerował, że im wyższa liczba przed "W" tym olej "gęściejszy"- trochę nadinterpretacja z Twojej strony  ;p

Odniosłem się nie do Twojej wypowiedzi, tylko Michała:

która się nie "polubiła" z tą gęstością."

A gęstość jednego i drugiego oleju jest taka sama.

Cytuj (zaznaczone)
I widzisz, np. mihals odczuł różnicę w tych olejach.Teraz pytanie, czy to kwestia oleju, czy też Twoja wersja jest prawdziwa.

Hm... Czyli laboratoria/producenci się mylą, żaden z nich nie ma racji. Polonez najlepiej się czuje, kiedy zimą olej mu bardziej gęstnieje, i szybciej się starzeje (pełen minerał), jest mniej stabilny temperaturowo - bo tylko taka jest różnica między tymi olejami. Przypomina mi się zdanie zasłyszane na zlocie - "do poloneza nie lej za dobrego oleju, bo się rozleci i rozcieknie", albo "nie wymieniaj oleju w tylnym moście, bo zacznie wyć!" :P

Cytuj (zaznaczone)
Uprzedzasz przed Mannollem (a może to nie podróbka, tylko taki jest?)

Wcześniej lałem mannola, i skrzynia pracowała normalnie. W tym jednym wypadku, wlany do dwóch różnych aut (favorit i polonez), spowodował dziwne zachowanie skrzyni. Po zlaniu ze skrzyń, wyglądał jak przepracowany po bardzo niskim przebiegu. Domyślam się, że to była podróba, bo nie przypominał tego, co wlewałem do skrzyni wcześniej, tego samego producenta, ta sama lepkość itd.

Moja rada - lej do skrzyni to co chcesz, i tak ciekawość zwycięży, a czy jest lepszy i czy teorie forumowe są bardziej słuszne, przekonasz się osobiście, mi się już nie chce tłumaczyć, wystarczająco się naprodukowałem na forum na ten temat. W temacie olejów już nauczyłem się, że u nas i tak "chłopski rozum" i to co ktoś powiedział "wygra" z technicznym tłumaczeniem, wrzucaniem filmów itd :P.

Temp skrzyni, inne pytania które się pojawią - odpal sobie youtube, i sam się doedukuj - polecam ruskie kanały na ten temat, w większości wszystko tłumaczą fachowo i logicznymi argumentami, a nie gusłami, oni są w temacie olejów ogarnięci, w przeciwieństwie do naszego społeczeństwa.
« Ostatnia zmiana: Październik 13, 2021, 14:25:30 pm wysłana przez Daniel#1984 »
Z kolan wstajemy, łbem w sufit je...

Odp: Olej do skrzyni biegów
« Odpowiedź #255 dnia: Październik 14, 2021, 07:22:40 am »

Offline Paki68

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 509
  • Płeć: Mężczyzna
    • Polonez Atu Plus 1.6 gsi
Ja jedynie dodam że zgrzytanie skrzyni przy zmianie biegów to nie jest kwestia samego oleju tylko już sama skrzynia nie jest w najlepszym stanie. Ileś lat temu wlałem nawet hipola 15f i nigdy żadnego zgrzytu nie było. Potem sporo różnych innych olejów przerabiałem 80w90 i też nic się nie działo i podczas jazdy nawet nie słychać skrzyni. Teraz mam wlany valvoline 80w90 i chyba na nim zostanę, Jedynie jeszcze się zastanawiam nad motulem 80w90 z dodatkiem mos2. Mam go teraz w moście i jest wszystko ok, wiec w skrzyni też powinien się sprawdzić

Odp: Olej do skrzyni biegów
« Odpowiedź #256 dnia: Październik 14, 2021, 09:39:59 am »

Offline Mariusz#

  • Sympatyk
  • Wiadomości: 2277
  • Płeć: Mężczyzna
    • POLONEZ Atu+ 1.6 GSI
Daniel coś mi się kojarzy, że ktoś wlał 80W coś tam (albo jakiś inny) i poprawiła się praca skrzyni biegów-dlatego postanowiłem odświeżyć temat, bo może natrafię na potwierdzenie tej informacji.
Mobil Mobilube 80W-90 to jeździ u mnie
Pan inżynier widzę, że lubi jeździć tym polonezem

Odp: Olej, syntetyczny czy mineralny a jeśli już wymieniać to na jaki? - dyskusja
« Odpowiedź #257 dnia: Styczeń 10, 2022, 13:58:10 pm »

Offline Daniel#1984

  • Democratic Republic Of Boland
  • Moderator
  • Wiadomości: 4632
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kukle City
    • 1.6 Abimex 1996 LPG
Dość ciekawy film za wschodniej granicy - co się dzieje z olejem w niskiej temperaturze, i w jaki sposób wygląda smarowanie silnika przy odpalaniu zimnego auta. Ułatwi nam to miska, i pokrywa zaworów z pleksy:

https://www.youtube.com/watch?v=fNzSQxd4mzU Moment odpalania ok. 7 minuty.

Film dedykuję wszystkim fanom selektoli, minerałów i 10W40, które jak wiadomo zamieniają się w glut w znacznie wyższych temperaturach (jak na filmie), niż ich odpowiedniki 5W/0W40  <spoko> Oczywiście w Polsce nie mamy temperatur rzędu -30 stopni, ale wystarczy butelkę z olejem np. mineralnym wystawić teraz na balkon, i zobaczyć, co się z nim stanie w temperaturze ok. 0 stopni.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 10, 2022, 14:03:56 pm wysłana przez Daniel#1984 »
Z kolan wstajemy, łbem w sufit je...

Odp: Olej, syntetyczny czy mineralny a jeśli już wymieniać to na jaki? - dyskusja
« Odpowiedź #258 dnia: Styczeń 10, 2022, 14:29:52 pm »

Offline mareks#1181

  • Klubowicz
  • Wiadomości: 1160
  • Płeć: Mężczyzna
    • Atu+ GSI
https://www.youtube.com/watch?v=FeZWcKVDMm8&t=338s      https://www.youtube.com/watch?v=tQTwoEcWz0U . I tu filmiki trochę rozjaśniające dobór odpowiedniego oleju do silnika.

Odp: Olej, syntetyczny czy mineralny a jeśli już wymieniać to na jaki? - dyskusja
« Odpowiedź #259 dnia: Styczeń 10, 2022, 18:41:22 pm »

Offline lukasz190

  • Kto smaruje, ten jedzie!!
  • Sympatyk
  • Wiadomości: 639
  • Płeć: Mężczyzna
    • PN Caro MR'91
To dołóżmy jeszcze dyfer https://youtu.be/vmuEKqZ685s
Chociaż ja po wlaniu Hipolu do skrzyni w Omedze nie odczułem żadnych zmian na minus, a już były dni gdzie temperatura spadła do -15  nad ranem (do pracy wyjeżdżam po 5 rano) 
« Ostatnia zmiana: Styczeń 10, 2022, 18:45:09 pm wysłana przez lukasz190 »